Sabah yapılan sağlık hataları

Sabahları zar zor uyanıp, hızlıca hazırlanıp kendimizi dışarı atıyoruz. İş, güç derken sabah yapılan sağlık hatalarının da pek farkına varmıyoruz.

  • 74PAYLAŞIM
  • 12383OKUMA

İşte sabah yapılan sağlık hataları:

Yataktan hızlıca kalkmak

Güne bir an önce başlama telaşı bazen yataktan hızlıca kalkmana sebep olabilir. Ancak farkına varmadan yaptığın bu hareket, gece boyunca sertleşen sırt kaslarında fazla baskıya ve spazmlara sebep olabilir. Bunun sonucunda ise bel ağrısı, disk kayması ya da kopması görülebilir.

Karanlıkta uyanma

Sabahları yataktan hızlıca kalkıp, hemen duşa giriyor ve ulaşım aracı olarak metro kullanıyorsan, muhtemelen öğle saatlerine kadar gün ışığından pek yararlanmıyorsun. Araştırmalar, sabah ışığını kaçıranların vücut kitle endeksi, sabah ışığı alanlara göre çok daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Yetersiz su tüketimi

Sabah kalktığında yeteri kadar su tüketmiyorsan, günün devamında dehidrasyon sorunu yaşayabilirsin. Vücudunun yeni güne tazelenerek başlaması bol su tüketiminden geçiyor. Güne dinamik başlamak istiyorsan, sabah uyandığında en az 2 bardak su içmelisin.

Kahvaltıyı geçiştirmek

Kahvaltı bir atıştırmalık değil, günün ana öğünlerinden biri. O nedenle ağzına attığın bir dilim peynir veya elma tek başına kahvaltı sayılmaz. Kahvaltıda alman gereken kalori, günlük alman gereken kalorinin neredeyse 1/4 ‘ünü oluşturuyor.

Proteinsiz olmaz

Uyku sonrası yavaşlayan metabolizmanı güne hızlı bir şekilde adapte etmek için kahvaltıda protein alman gerekiyor. Sabahları tükettiğiniz protein dolu yiyecekler, hem vücudunun yeniden yapılanması sağlar, hem de daha uzun süre tok tutar.