Sağlıklı bir kalp için 3 öneri

Sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Yaşam tarzında yapacağın minik değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığını koruyabilirsin.

  • 215PAYLAŞIM
  • 36078OKUMA

Sağlıklı beslen

Beslenme düzenine taze sebze, meyve, balık ve lifli gıdaları eklemelisin. Kırmızı eti ise haftada 1-2 kez 100’er gram tüketebilirsin. Tatlı tüketmek istediğinde ağır hamur tatlıları yerine sütlü olanları tercih etmelisin.

Tansiyonunu kontrol altına al

Hipertansiyon sorunun varsa ideal kilona ulaşmalı, tuz alımını sınırlandırmalı, fiziksel aktivitelerini artırmalı, sigaradan uzak durmalı, doymuş yağ alımını sınırlandırmalı ve yeterli miktarda kalsiyum ile magnezyum içeren besinler tüketmeye özen göstermelisin.

Stresten uzak dur

Araştırmalara göre stres, öfke ve depresyon kalp damar hastalıklarının oluşma riskini artırıyor. Stres altındaysan, öncelikle seni sıkıntıya sokan sorunları çözmelisin. Bu sorunları ortadan kaldırmakta güçlük çekiyorsan bir uzman yardımı alabilirsin.

Kadın ve erkek kalbinin 10 farkı

Kadınların erkeklerden daha hassas olduğu bilimsel olarak da onaylandı. Çünkü kadın kalbinin damarları daha ince, daha hassas ve büzüşmeye daha meyilli. İşte, kadın ve erkek kalbi arasındaki 10 önemli

82474

Kadınlarda kalp sağlığı için 7 öneri

Kadınlarda kalp sağlığını korumak için risk faktörlerini tanımak ve buna yönelik önlemler almak yaşamsal önem taşıyor.

9293

Yağlı yediğinizde ne yapmalısınız?

En lezzetli yiyecekler maalesef en fazla yağ oranına sahip. Sağlığımıza dikkat etmek istesek de lezzetli yiyeceklerden tamamen uzak duramıyoruz. Aşırı yağlı yiyecekler kan dolaşımınızı yavaşlatarak at

5541