Çinko eksikliği nelere yol açar?

Çinko sağlığımız için son derece önemli bir mineral. Çinko eksikliği ise uzun vadede birçok sağlık sorununun oluşmasına neden oluyor

  • 92PAYLAŞIM
  • 15372OKUMA

Vücut direnci düşüyor

Çinko eksikliği olduğunda, bağışıklık sistemi de olumsuz etkileniyor. Bu durumda vücudumuz enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getiriyor.

Tat almama

Çinko eksikliği oluştuğunda, yemeklerin tatları da farklı gelmeye başlıyor. Özellikle ileri yaşlarda çinko eksikliği yaşanması durumunda yemeklerin tatlarının eskisi gibi gelmeyebilir.

Duyma problemi

Çinko eksikliği, diğer duyularımızda da problemlere yol açabiliyor. Bir araştırmada duyma kaybını çinko takviyesi ile tedavisi hedeflenmiş. Kendilerine çinko takviyesi uygulanan kişilerde duymada önemli artış meydana gelmiş.

Kronik hastalıklar

Araştırmalar diyabet, alzheimer, nörolojik bozukluklar ve damar sertleşmesi gibi durumların çinko eksikliği ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Çinko eksikliğine bağlı olarak, kronik hastalık riskini artıran oksidatif stres ve inflamasyonda da artış gözlemleniyor.

Saç dökülmesi

Çinko eksikliği saç dökülmesi ile sonuçlanabiliyor. Ancak saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. O nedenle, çinko eksikliğinden kaynaklı halsizlik, aşırı güç eksikliği, kısırlık, cinsel isteksizlik, hafıza bozukluğu, dikkat dağınıklığı, cilt yaralarında iyileşmede gecikme, sinir sistemi bozukluğu ve kulaklarda çınlama gibi diğer semptomları da tecrübe edip etmediğine dikkat etmelisin.

Cilt güzelliği için 6 faydalı mineral

Cildine ihtiyacı olan minerallerle destek vererek güzelliğini uzun yıllar koruyabilirsin.

25624