Sıcak havanın insan sağlığına olumsuz etkileri

Hava sıcaklığının ve nem oranının artış gösterdiği şu günlerde mutsuzluk, halsizlik, dikkat eksikliği ve tahammülsüzlük yaşıyorsan depresyonda olabilirsin. Tüm bu şikayetlerin hava sıcakları ile orantılı olarak, hem vücut sağlığını hem de psikolojini olumsuz etkiliyor olabilir.

  • 73PAYLAŞIM
  • 12145OKUMA

Sıcak havanın insan sağlığına olumsuz etkileri:

27-32 derece arası: Sıcak. Fiziksel etkinliğe ve etkilenme süresine bağlı olarak oluşan termal stresten dolayı sinirlilik, halsizlik, dolaşım ve solunum sisteminde bir çok rahatsızlık meydana gelebilir.

33-41 derece arası: Kuvvetli termal stres ile birlikte ısı çarpması, ısı yorgunlukları ve ısı krampları oluşabilir.

42-54 derece arası: Tehlikeli sıcak. Güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği meydana gelebilir.

55 derece ve üzeri:Tehlikeli sıcak. Isı veya güneş çarpması tehlikesi oluşur.

Aşırı nem mutsuz ediyor

Sıcak havalarda nem seviyesi artıkça mutluluk azalıyor. Çünkü aşırı nemli havalarda yapılan aktivitelerde azalma oluyor ve bu durumda bireylerde huzursuzluk, kendini iyi hissetmeme ve hayal kırıklığına neden olabiliyor.

Sıcak hava alışveriş isteğini artırıyor

Araştırmalara göre; yüksek sıcaklık risk almayı artırıyor. Bu durumda düşünmeden hareket edip sağlıksız kararlar almana neden olabilir. Yazın etkisiyle zaman zaman kendini daha umursamaz hissedebilirsin. Bu his beraberinde gereksiz alışveriş isteğini de tetikleyebilir. Tam da bu durumdaysan alışveriş öncesi ihtiyaç listesi hazırlayarak, fazla para harcamayı önleyebilirsin.

Aşırı sıcaklar hafıza ve dikkat kaybına yol açıyor

Yoğun dikkat gerektiren bir işe sahipsen, artan hava sıcaklığı ile birlikte konsantre olman güçleşebilir. Bu yüzden aşırı sıcak havalarda önemli kararlar almaktan kaçınmalısın.

Sistitten korunmak için 8 altın kural

Kadınlarda her 3 kadının 1'inde görülen sistit, en önemli sağlık sorunlarından biri olarak yer alıyor. "Peki sistirikten nasıl korunmalıyım" diyorsanız doğru yerdesiniz. İşte sistitten korunma yolları

3430

Sıcak havada uyumanın 5 yolu

Sıcak havalarda uyumak çok mu zor? Saatlerce dönüp duruyor ama sıcaktan uyuyamıyor musun? İşte, sıcak havalarda uyumanın 5 yolu....

11662

Her gün yeşil çay içmenin 4 faydası

Günde üç kez vereceğin yeşil çay molası ile hem sağlığına hem de güzelliğine katkıda bulunabilirsin.

10710

Sıcak havalarda sağlığını koruyacak 5 öneri

Sıcak hava hareketsizliği ve halsizliği de beraberinde getiriyor. Sıcak havalarda yapacağın bir kaç öneri ile hareketsiz yaşam tarzına veda edebilirsin.

12065