Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

  • 13PAYLAŞIM
  • 2118OKUMA

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör:

Stres

Aşırı stres altında çalışıyor ya da sosyal hayatında aşırı strese maruz kalıyorsan, mutlaka profesyonel destek almalısın. Migreni tetikleyen en önemli faktörün stres olduğunu unutmamalısın.

Hava durumu

Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan rutubetli hava ve lodos rüzgarları vücudundaki elektrolitik dengesini bozuyor ve migren ataklarını tetikliyor. Bu durumda halsizlik, bitkinlik ve şiddetli baş ağrısına neden oluyor.

Işık ve gürültü

Sık sık migren atakları geçiriyorsan, olabildiğince yüksek sesli ortamlardan, parlak ışıktan ve keskin kokulardan uzak durmalısın. Bu üç faktörün migren ataklarına zemin hazırladığı gerçeğini unutmamalısın.

Uyku düzeni

Uzmanlara göre günde yaklaşık 6-8 saat arası uyku ideal oran olarak belirtiliyor. Bu nedenle, ne çok fazla uyumalı ne de uykusuz kalmalısın.

Öğün atlama

Gün içerisinde kendini uzun süre aç bırakırsan, kan şekerin düşer ve migren ataklarını tetiklemiş olursun. Sağlıklı bir yaşam için bütün makro besinleri yeterli miktarda ve 3 öğüne bölerek yemen gerekiyor.

Susuzluk

Açlık gibi susuzluk da migreni tetikleyen nedenler arasında. Gün içerisinde ortalama 2-3 litre su içmeye özen göstermelisin.

Beslenme alışkanlığı

Tuzlu yiyecekler, eski peynirler ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle beslenme alışkanlığından hazır gıdalardaki tatlandırıcıları tamamen çıkarmalısın.

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

1547

Chia tohumu hakkında bilinmesi gerekenler

Son dönemin en popüler besini olan Chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor.

949

Acı biberin sağlığımıza 6 önemli faydası

Antioksidan özelliğinden gribi engelleyici faydalarına kadar işte acı biberin sağlığımıza faydaları...

1106

Marulun sağlığımıza 9 müthiş faydası

Yaz aylarına doğru gidildikçe daha az rastlayacak olsak da marul, kıvırcık ve iceberg tüketmek için daha vaktimiz var. Sağlık dostu marulu yaz-kış demeden tüketmeye özen göstermelisin.

1470