Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

  • 25PAYLAŞIM
  • 4183OKUMA

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör:

Stres

Aşırı stres altında çalışıyor ya da sosyal hayatında aşırı strese maruz kalıyorsan, mutlaka profesyonel destek almalısın. Migreni tetikleyen en önemli faktörün stres olduğunu unutmamalısın.

Hava durumu

Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan rutubetli hava ve lodos rüzgarları vücudundaki elektrolitik dengesini bozuyor ve migren ataklarını tetikliyor. Bu durumda halsizlik, bitkinlik ve şiddetli baş ağrısına neden oluyor.

Işık ve gürültü

Sık sık migren atakları geçiriyorsan, olabildiğince yüksek sesli ortamlardan, parlak ışıktan ve keskin kokulardan uzak durmalısın. Bu üç faktörün migren ataklarına zemin hazırladığı gerçeğini unutmamalısın.

Uyku düzeni

Uzmanlara göre günde yaklaşık 6-8 saat arası uyku ideal oran olarak belirtiliyor. Bu nedenle, ne çok fazla uyumalı ne de uykusuz kalmalısın.

Öğün atlama

Gün içerisinde kendini uzun süre aç bırakırsan, kan şekerin düşer ve migren ataklarını tetiklemiş olursun. Sağlıklı bir yaşam için bütün makro besinleri yeterli miktarda ve 3 öğüne bölerek yemen gerekiyor.

Susuzluk

Açlık gibi susuzluk da migreni tetikleyen nedenler arasında. Gün içerisinde ortalama 2-3 litre su içmeye özen göstermelisin.

Beslenme alışkanlığı

Tuzlu yiyecekler, eski peynirler ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle beslenme alışkanlığından hazır gıdalardaki tatlandırıcıları tamamen çıkarmalısın.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39095

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6094

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6132

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

7448