Migreni tetikleyen 7 önemli faktör

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen migren, ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden oluyor. Migreni tetikleyen ise birçok faktör bulunuyor.

  • 13PAYLAŞIM
  • 2058OKUMA

Migreni tetikleyen 7 önemli faktör:

Stres

Aşırı stres altında çalışıyor ya da sosyal hayatında aşırı strese maruz kalıyorsan, mutlaka profesyonel destek almalısın. Migreni tetikleyen en önemli faktörün stres olduğunu unutmamalısın.

Hava durumu

Özellikle mevsim geçişlerinde oluşan rutubetli hava ve lodos rüzgarları vücudundaki elektrolitik dengesini bozuyor ve migren ataklarını tetikliyor. Bu durumda halsizlik, bitkinlik ve şiddetli baş ağrısına neden oluyor.

Işık ve gürültü

Sık sık migren atakları geçiriyorsan, olabildiğince yüksek sesli ortamlardan, parlak ışıktan ve keskin kokulardan uzak durmalısın. Bu üç faktörün migren ataklarına zemin hazırladığı gerçeğini unutmamalısın.

Uyku düzeni

Uzmanlara göre günde yaklaşık 6-8 saat arası uyku ideal oran olarak belirtiliyor. Bu nedenle, ne çok fazla uyumalı ne de uykusuz kalmalısın.

Öğün atlama

Gün içerisinde kendini uzun süre aç bırakırsan, kan şekerin düşer ve migren ataklarını tetiklemiş olursun. Sağlıklı bir yaşam için bütün makro besinleri yeterli miktarda ve 3 öğüne bölerek yemen gerekiyor.

Susuzluk

Açlık gibi susuzluk da migreni tetikleyen nedenler arasında. Gün içerisinde ortalama 2-3 litre su içmeye özen göstermelisin.

Beslenme alışkanlığı

Tuzlu yiyecekler, eski peynirler ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle beslenme alışkanlığından hazır gıdalardaki tatlandırıcıları tamamen çıkarmalısın.

Mutluluk veren besinler

İş hayatı, trafik, özel hayat… Metropol hayatının stresi oldukça yoğun. Rahatlamak için vakit de yok… Öyleyse ne yapmalısın?

1099

Çay ve kahve karşılaştırmasının galibi

Sabah kahvaltıda, öğlen arasında, ev ziyaretinde, iş yerinde, toplantıda, hemen hemen her öğün sonrasında ya kahve içiyoruz ya da çay. "Gün içerisinde ne içersiniz?" sorusuna çoğunlukla çay veya kahve

1243

Ispanağın sağlığa 8 önemli faydası

En lezzetli sebzelerden bir tanesi olan ıspanak tam bir demir deposu olarak biliniyor. Demirin yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyor.

1169

Sonbaharda enerjini artıracak 6 besin:

Sonbaharla birlikte kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlamış olabilirsin. Fakat, tam da bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğin bazı besinler ile mutluluk hormonunu artırıp, kaybettiğin enerjini tekr

1596