Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Bebek sahibi olmanın belki de en zor yanı, hamilelik döneminde oluşan çatlaklardır.

  • 115PAYLAŞIM
  • 19292OKUMA

Hamilelik çatlakları annenin ten rengine bağlı olarak pembe, mor ya da kahverengi renklerde ortaya çıkabilir. Bu izler daha çok karın, göğüs, kalça ve kollarda yani vücut yağının toplandığı bölgelerde görülür.

Hamilelik çatlaklarının nedeni

Gebelik çatlaklarının ortaya çıkış nedeni ise hamilelik sırasında hızla alınan kilolardır. Kilo aldıkça, vücudunun sıkılığını sağlayan kolajen ve elastin tabakalarında kırılmalar yaşanır. Cildinin altında bulunan iç deri tabakası esnemeden ve artan kortizon seviyesinden dolayı zayıflar. Bu katmanların aralarının açılması ve derinin esnemesi vücutta yara algısı oluşturur; bu yaraların kapanması için kolajen aşırı üretilince gebelik çatlakları meydana gelir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik döneminde yeterince su alırsan, cildin daha kolay esner ve gebelik çatlaklarının oluşmasını engeller. Ayrıca C-E vitamini, çinko ve silis içeren gıdalar tüketmek de yararlı etkiler sağlar.

Kremler, losyonlar ve diğer tropikal yöntemler ise deri altına nüfus etmese de çatlaklarının kuruluğunu ve kaşıntısını gidermeye yardımcı olur. Hamilelik süresince cildini ne kadar nemli tutarsan o kadar az rahatsızlık hissedersin.

Doğal yağlar

Besleyici özelliği fazla olan buğday tohumu yağı gibi doğal bileşenler, jojoba ya da E vitamini, çatlakların iyileşmesine yardımcı olacağı gibi, zarar görmüş alandaki kan dolaşımı da arttırır. Bu da iyileşme sürecine yardımcı olur.

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

12009

Hamilelik öncesi alınması gereken 5 önlem

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsan, öncesinde bazı önlemler alabilirsin.

11764

Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri

Anne adayları ise hamilelik sürecinde tatile gidip gidemeyecekleri konusunda endişeleniyor.

12569

Hamile anneler için 10 güzellik önerisi

Hamile bir anneysen vücudundaki hormonların alt üst oluşunun güzelliğine nasıl etki edeceği konusunda endişeye kapılmış olabilirsin. Endişe etmekte haklısın. Çünkü her kadının hormonal düzeni farklı o

10735