Kırmızı etin sağlığa faydaları ve zararları

Kurban Bayramı yaklaşırken kırmızı etin faydaları ve zararları da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı'nda sofraların vazgeçilmezi kırmızı eti ne kadar tüketmek gerekiyor? İşte kırmızı etin sağlığa faydaları ve zararları…

  • 133PAYLAŞIM
  • 22257OKUMA

Protein kaynağı

Protein; bedenimizin yenilenme ve tazelenme sürecini sağlar. Vücudumuzun her gün belli miktarda protein alması gerekir. Ette bulunan proteinin büyük kısmı ise metabolizmamız tarafından kolayca sindirilir ve doğal sürecine katılır.

Demir kaynağı

Kırmızı et, aynı zamanda önemli bir demir kaynağı. Demir eksikliği durumunda kansızlık, uyku problemleri, zeka geriliği, baş dönmesi gibi bir çok sağlık problemi oluşur. Ayrıca hafıza kaybı, sinirlilik, yorgunluk, gibi pek çok sorun da et tüketmemekten kaynaklı B12 vitamini eksikliğine neden olur.

Çocukların gelişimini etkiliyor

Kırmızı et tüketilmesi bebekler, gelişme çağındaki gençler ve doğurganlık çağındaki kadınlar için büyük önem taşıyor. Çocukların zihinsel gelişiminde faydalı olduğu belirtilen kırmızı et, ayrıca büyüme üzerinde de etkili oluyor.

Cilt sağlığını koruyor

Yeteri miktarda kırmızı et tüketilmediğinde cildin sağlıksı bir görünüm alır. Kırmızı et; içerdiği zengin miktardaki çinkoyla saçlarını olumsuz çevresel faktörlerden korur ve onarılmasına yardımcı olur. Yetersiz kırmızı et tüketmeye bağlı olarak gelişen demir eksikliği de saçların dökülmesine neden olur.

Tüketim miktarı

Aşırı tüketimi zararlı olsa da, kırmızı etin haftalık beslenme düzeninde en az bir kez yer alması gerekiyor. Kırmızı etin fazla tüketilmesi; aşırı kilo almaya, kolesterol yüksekliğine, kalp-damar hastalıklarına, tansiyon yükselmesine ve bazı karaciğer ile bağırsak hastalıklarına neden olabilir.

Kurban eti hakkında bilinmesi gerekenler

Kurban Bayramı herkesin bol et yediği ve en önemlisi de bu eti sağlıklı tüketmesi gerektiği bir dönem. Bayramı sağlıklı ve keyifli geçirmek için kurban eti tüketimine dikkat etmelisin.

4480

Kurban Bayramı için beslenme önerileri

Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, özenle hazırlanan sofralarda yemeklerin yendiği Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı kadar, şekerleme, tatlı ve ağır yemekler de art arda servis ediliyor.

4872