Öğlen uykusunun 3 önemli faydası

Öğlen uykusu; gün içerisinde performansını artırıyor, düşünce gücünü hızlandırıyor ve vücudun tazelenmesini sağlıyor.

  • 131PAYLAŞIM
  • 21928OKUMA

Öğlen saatlerinde uyuyacağınız 1 saatlik uyku, beyni 8 saatlik bir gece uykusu kadar dinlendiriyor.

İşte öğlen uykusunun 3 önemli faydası;

Kalp sağlığı

Yapılan bir araştırmada haftada üç kez, öğlen uykusu uyuyan insanların kalp krizinden ölme riskinin düştüğü gözlemlendi. Bu nedenle, kalp sağlığını korumak için öğlen uykusunu ihmal etmemelisin.

Kilo kontrolü

Öğle saatlerinden sonra enerji seviyesi düşüyor ve daha fazla kahve ve şekerli yiyecekler tüketiliyor. Öğleden sonra gelen uyku isteği ile aslında vücudun sana uyumak istediğini söylüyor. Kafein ve şekerli gıdalarla enerji almaya çalıştığında ise biyolojik ritmin bozuluyor, fazla kalori alıyorsun ve şiddetli enerji çıkışları yaşıyorsun. Öğlen arasında ufak kestirmelerle stres hormonlarını azaltabilir ve kilo alımını engelleyebilirsin.

Hafızaya etkisi

Öğlen uykusu çalışma hafızasını geliştirir ve genel hafızayı da iyileştirir. Uyku sırasında güncel anılar neokortekse transfer edilir ve burada uzun dönem anıları olarak depolanır. Öğle uykusunu mümkün olduğunca karanlık ve gürültüsüz bir yerde uyumaya çalışırsan daha fazla verim sağlamış olursun.

Sıcak havada uyumanın 5 yolu

Sıcak havalarda uyumak çok mu zor? Saatlerce dönüp duruyor ama sıcaktan uyuyamıyor musun? İşte, sıcak havalarda uyumanın 5 yolu....

11662

Kadınlar için hangi tarafa yatmak daha sağlıklı?

Uykunun ne kadar önemli olduğunu ve düzenli uykunun sağlığımıza etki ettiğini biliyoruz. Peki yatış pozisyonunun da doğrudan sağlığımızı etkilediğini biliyor muydun?

14952

Güne güzel uyanmanın yolları

Günden güne daha genç ve fresh görünen bir cilde sahip olmak istiyorsan, güne güzel uyanmanın yollarını deneyebilirsin.

5257

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor, Profesör Jim Horne, kadınların beynini erkeklere göre daha ço

5730