Çok çalışmanın hayatına 5 olumsuz etkisi

Çok çalışmak, gece evden çalışmak, haftanın birkaç günü mesaiye kalmak, hatta hafta sonu bile çalışmak şirketler için onur madalyası gibi sunulsa da, sağlığımıza ve mutluluğumuza olumsuz etki ediyor.

  • 23PAYLAŞIM
  • 3777OKUMA

Stres, depresyon, ruhani çöküntü, beden sağlığında sıkıntılar ve iş yerinde yaşanabilecek gerginlikler ise çok çalışmanın sağlığımıza etkilerinden sadece birkaçı…

Çok çalışmanın hayatımıza olumsuz etkileri:

Aşırı stres

İş dışı bir aktivite yaptığında kendini rahatsız ve suçlu mu hissediyorsun? Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre evlerinde işlerinden tamamen uzaklaşan insanlar, tersini yapmak durumunda kalanlara göre daha mutlu ve enerjik insanlar oluyorlar. İş kolikler ise cuma geceleri bile aşırı stresli ve keyifsiz insanlar olabiliyor.

Hafta sonu geldiğinde kanepeye uzanıp kendini rahatlatamıyorsan, kafanı işten uzaklaştıracak odaklanabileceğin bir aktivite bulmalısın. Örneğin rekabet içeren bir sporla uğraşmak tam sana göre olabilir. Böylelikle hem terleyerek stresini atabilir hem de rekabetle oyuna bağlanarak kafanı dağıtabilirsin.

Başarısızlık

Daha çok çalışarak rakiplerinden daha başarılı olabileceğini düşünüyor olabilirsin. Fakat durum pek öyle değil. Araştırmalar çok fazla çalışan insanların aslında daha az başarılı olduğunu gösteriyor. Stres ve mental yorgunluk enerjini, yaratıcılığına bitiriyor olabilir.

Gözlerin bozuluyor

Yakın zamanda göz sağlığının bozulması seni çalışmaya isyan ettirebilir. Ne yazık ki kitap, metin ya da bilgisayar ekranına saatlerce bakmak sonuçta göz bozukluklarına yol açabiliyor.

Bu nedenle çalışırken minik aralar vermek, gözüne verilecek zararları azaltabilir. Masandan uzaklaşamıyorsan bile, oturduğun yerden başka uzak bir noktaya bakabilirsin.

Şikayetler çoğalıyor

Araştırmalara göre işe gereğinden fazla zaman ayıran insanlar daha çabuk boşanıyor. Eğer ev hayatın ile iş hayatın arasına bir bariyer koymazsan, eş ya da ebeveyn olarak rolünü yerine getiremeyebilirsin. Bu durumda şikayetlerin artmasına neden olur.

Sağlık sorunları kaçınılmaz oluyor

İş yerinde bir tek sen fazla çalışıyorsan, gerekenden daha fazlasını yapıyor olabilirsin. Kısa vadede patronunun beğenisini kazanabilirsin ancak bu durumun sağlık sorunları nedeniyle terse dönmesi an meselesi. Üretken olarak geçireceğin günleri yatakta hasta olarak geçirmek istemiyorsan, kendine çalışma saatleri belirlemelisin. 19:00’da işten çıkmak, cumartesi çalışmamak ve iş dışında iş maillerine bakmamak olabilir.

Plansız yaşamanın faydaları

Plansız yaşamayı seviyor, fakat eleştirilere mi maruz kalıyorsun? Plansız yaşamanın faydalarını öğrenince, bu eleştirilerin ne kadar yersiz olduğunu anlayacaksın.

4102

Arkadaşların sağlığa 5 önemli faydası

Arkadaşlarımız, yaşamın her anını paylaştığımız kişilerdir. Onların hayatımızdaki önemi elbette çok büyük. Mesela onlar olmasa ne takip ettiğimiz moda trendlerinin anlamı kalır ne de aldığımız pahalı

4109

Her sabah 5 dakika selülitlerinizi fırçalayın

Her sabah 5 dakika selülitlerinizi fırçalayın, Selülitlerinizden kurtulup harika bir görünüme kavuşabilmek i

5215

Bakımlı görünmenin 20 yolu

Bakımlı görünmenin 20 yolu, Güzellik bakımın olmadığı yerde sönük kalır. İşte 20 ad

6104