Aşurenin sağlığa faydaları

Komşularla, akrabalarla paylaşılan aşure, aynı zamanda pek hastalığın da önleyicisi.

  • 24PAYLAŞIM
  • 3917OKUMA

Bitkisel protein açısından zengin olan ve yüksek lif içeren aşurenin bağışıklık sisteminden kalp-damar sağlığına dek birçok faydası bulunuyor.

Kalp sağlığını destekliyor

Aşureye konan tüm besinler bitkisel kaynaklı olduğu için doymuş yağ oranı çok düşük ve kolesterol içermiyor. Nohut, kuru fasulye gibi kuru baklagiller ve ceviz gibi omega 3 yağ asitleri kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor, içerdiği E vitaminiyle de kalp-damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

Bağışıklığı kuvvetlendiriyor

Aşure vitamin, mineral yoğunluğu ve antioksidan kapasitesi yüksek bir tatlı. Meyvelerden antioksidan etki gösteren A, C, E vitaminlerini, buğday gibi tahıllardan B grubu vitaminleri ve çinko, demir gibi mineralleri, yağlı tohumlardan ise E vitamini ve anti inflamatuar etki gösteren omega 3 yağ asitlerini içeriyor. Özellikle içinde bulunduğumuz sonbahar aylarında sıkça rastlanan gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücut direncini artırmaya yardımcı oluyor.

Büyümeyi destekliyor

Aşure hem yüksek enerjisiyle hem de vitamin yoğunluğu ve çeşitliliğiyle çocuklarda zeka gelişimi artırıyor ve gelişimine destek oluyor.

Süt yapımını artırıyor

Emziren annelerin dengeli ve sağlıklı beslenmeleri süt kalitesini artırıyor. Aşure de emziren annelere süt artırmada yardımcı olacak iyi bir besin kaynağı olarak biliniyor.

Kabızlığı gideriyor

Aşure içerdiği çözünmez posa ile bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlıktan korunmayı sağlıyor ve bağırsak kanserlerine yakalanma riskini de düşürüyor.

Depresyondan koruyor

B grubu vitaminleri yeterli düzeyde almak ve omega 3 yağ asitlerinden yararlanmak depresyon riskini azaltıyor. B grubu vitaminlerinin birçoğunu içeren aşure, pozitif ruh haline de katkı sağlıyor.