Makyaj malzemelerinin ömrünü uzatacak 6 öneri

Uygulayacağın birkaç öneri ile en sevdiğin rujunu bitene kadar kullanabilir, neredeyse servet harcadığın maskaranı kurumaktan kurtulabilirsin.

  • 134PAYLAŞIM
  • 22484OKUMA

İşte makyaj malzemelerinin ömrünü uzatacak 6 öneri:

Fondöten ve pudralar

Toz formdaki ve sıkıştırılmış ürünler daha uzun ömürlüyken, likit ve krem formundaki yağ bazlı makyaj malzemeleri daha çabuk bozulur. Likit formdaki fondötenin dibe çökmüş ve üst yüzeyde yağ tabakası oluşmuşsa, biraz sallayarak eski haline getirebilirsin. Alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bakterilerin üremesini engellemek için de fondöten ve pudralarını serin yerlerde saklamalısın.

Rujlar

Özellikle yaz aylarında havanın çok sıcak olması nedeniyle rujlarının yüzeyinde küçük su kabarcıkları oluşabilir. Eğer rujun kurumuşsa, dudağına sürdükten sonra üzerine parlatıcı sürerek kuruluğunu giderebilirsin. Rujlarını fırçayla kullanırsan, hem daha iyi sonuç elde eder, hem de bitene kadar kullanabilirsin.

Maskaralar

Maskara gözünle temas ettiği için 6 aydan fazla kullanmamalısın. Maskaranın kuruması veya kirpiklerinde tortu bırakması artık ömrünün sonuna geldiğinin göstergesidir. Eğer kurumuşsa ve çok acil ihtiyacın varsa, maskaranı hint yağı ile yumuşatabilirsin.

Göz kalemi

Göz kalemi de maskaralar gibi sıklıkla gözle temas ettiğinden, ucunu açtığın kalemtıraştan kapağına kadar temizliğine dikkat etmen gerekiyor. Yumuşak uçlu göz, kaş ya da dudak kalemlerini kalemtıraşla açmadan önce, yarım saat kadar buzdolabında bekletirsen, açarken uçlarının kırılıp ziyan olmasını önlemiş olursun.

Ojeler

Kuruyan ojelerinin içerisine birkaç damla koruyucu ekleyerek onları yeniden kullanılabilir hale getirebilirsin. Sanılanın aksine, ojenin içine aseton damlatmak kısa süreli bir çözüm olup, ojenin kısa sürede tamamen bozulmasına yol açar.

Makyaj fırçaları

Makyaj yaparken kullandığın fırçalar bakteri üretir ve cildinle temas ettiğinde akne oluşumuna neden olur. Bu nedenle, makyaj fırçalarını en az iki haftada bir yıkamalısın. Temizlik için ılık suyun içerisine, biraz antibakteriyel sıvı sabun ekleyip fırçalarını bekletebilirsin.