Acı biberin sağlığımıza 6 önemli faydası

Antioksidan özelliğinden gribi engelleyici faydalarına kadar işte acı biberin sağlığımıza faydaları...

  • 28PAYLAŞIM
  • 4596OKUMA

Ağrıları azaltıyor

Ağzına değdiği andan itibaren yakıcı bir his veren acı biber, bu özelliğiyle sinirleri yumuşatıyor ve beyninde endorfin salgılanmasını artırıyor. Beyinde salgılanan bu endorfin ise tüm vücut için ağrı kesici görevi üstleniyor.

Gribe karşı koruyor

Günde en az bir kere tüketilmesi gereken acı biber, tek başına tüm vücudunun etakaroten ihtiyacını karşılıyor. Vücuttaki dayanıklılık oranını da artıran acı biber içinde yüksek miktarda C vitamini bulunuyor.

Kalp krizini önlüyor

Felç riskini en aza indirgeyen ve dolaşımın hızlanmasını sağlayan acı biber, aynı zamanda kanser riskini azaltıyor ve içerisindeki antioksidan ile C vitamini sayesinde vücudu kalp krizi riskine karşı da dayanıklı hale getiriyor. Böylece kalp krizi riskini de en aza indirgiyor.

Zayıflamaya yardımcı oluyor

Kabızlık sorunu olanlar genellikle acı biber tüketirler. Metabolizmayı hızlandıran acı biber, iştah açıcı bir besin olduğu için kabızlığı gideriyor ve bu da hızlı kilo vermeni sağlıyor.

Mide ülserini engelliyor

Midede bulunan birçok mikrobun ölmesini sağlayan acı biber, bu sayede mide içerisini temizleyip mide ülseri gibi önemli mide rahatsızlıklarının da ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Kabızlığı gideriyor

Lif bakımından çok zengin bir besin kaynağı olan acı biber ile kabızlık problemleri ortadan kalkabiliyor. Doğal bir kemoterapi görevi gören acı biber, kanserli hücrelerin oluşmasını engelliyor ve bağırsakların düzenli olarak işlemesine yardımcı oluyor.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39165

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6164

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6209

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

7476