Uzun yolculukları rahat geçirmeni sağlayacak 4 ipucu

Yaz aylarında uzun yolculuklar herkes için can sıkıcı ve yorucu olabilir. Uzun yolculukları rahat geçirmek için alınacak önlemler arasında doğal yağlardan yararlanmak da var. Nasıl mı? Yanıtı yazımızda…

  • 206PAYLAŞIM
  • 34566OKUMA

Zihnini açık tut

Uzun araç yolculuklarında gideceğin yere güvenli şekilde ulaşmak için zihninin sürekli açık olması gerekiyor. Araba kullanırken limon, nane, biberiye ve fesleğen yağlarını ayaklarının tabanına sürmek zihnini açık tutmaya yardımcı olur. Ancak aldığın önlemlere rağmen, araç kullanırken yorgunluğun geçmiyorsa mutlaka mola vermelisin.

Araba tutması

Uzun yolculuklarda özellikle çocukların midesi bulanabilir. Bunu önlemek için bir damla nane yağını şekere damlattıktan sonra yemek öneriliyor. Ayrıca nanenin mideyi yatıştırıcı özelliğinden faydalanmak için arabanın içerisine birkaç damla nane yağı sıkılması da işe yarayabilir. Tabii ki temiz hava almak için araç camını hafifçe açmak ve dışarıyı izlemek de mide bulantısı için iyi gelecek önlemlerden. Nanenin yanında, tarçın da mide bulantısına iyi gelir.

Serin kalmak

Yazın sıcak aylarında seyahat ederken klima dahi zaman zaman yeterli serinliği sağlamayabilir. Okaliptüs, nane, lavanta, hint defnesi, limon, portakal ve papatya yağlarını aracın içine sıkmak ya da bu yağlarla yapacağın ıslak mendiller ile bileklerini veya yüzünüzü silmek istediğin ferahlığı sağlayabilir. Bir başka seçenek ise, küçük bir termosa koyacağın suya bir damla nane yağı damlatıp yavaşça suyu tüketmektir.

Çocukları meşgul ve sakin tutmak

Çocuklar uzun yolculuklarda çabuk sıkılırlar ve dikkatlerini farklı şeylere odaklamak oldukça güç olur. Kitaplar, bazı oyunlar ve tabletler çocukların sıkıntılarını gidermek için kullanılır. Ancak sürekli bunlara odaklanmak bu kez de çocukların midelerinin bulanmasına neden olabilir. Eğer çocuklarını araç içinde sakinleştirmekte güçlük çekiyorsan lavanta, bergamot, gül, papatya ve laden yağlarından faydalanabilirsin. Bu yağlarla çocuğunun boynuna ve yüzüne masaj yapabilirsin.

Bayram dönüşü rahat bir yolculuk için 6 öneri

Ramazan bayramının bitmesiyle bayram dönüşü telaşı da başladı. Keyifle geçirdiğin tatilinin ardından, dönüş yolculuğunun sorunsuz geçmesini istiyorsan önerilerimize göz atabilirsin.

24826