Bayramda kilo almamak için 4 öneri

Ramazan bayramına günler kala, beslenme düzeni de tekrar normal sürece geçmeye hazırlanıyor. Ramazan boyunca 2 öğünlük beslenmeden 3 öğünlük beslenme sürecine geçişte nelere dikkat etmeliyiz? İşte cevabı...

  • 188PAYLAŞIM
  • 31469OKUMA

Bayramla birlikte hem öğün sayısı artıyor hem de yenilen miktar ve kalori oranı arttığından kilo almak kolaylaşıyor.

Bayramda kilo almamak için;

Çay-kahve ikramlarını abartma

Bayram ziyaretlerinde şekerli çay ve kahve tüketimine olabildiğince dikkat etmelisin. Ayrıca gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketmeyi de ihmal etmemelisin.

Karbonhidrat tüketimine dikkat et

Ramazan ayı boyunca uzun süren açlık nedeniyle karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeyi tercih etmiş olabilirsin. Ancak Ramazan bayramında kilo almamak için, karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmek yerine sebze, meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisin.

Çikolata-şeker kurbanı olma

Her bayram olduğu gibi bu bayramda da çikolata, şeker ikramı kaçınılmaz olacak. Bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca şeker ve çikolata tüketimine dikkat etmeli ya da porsiyonları olabildiğince azaltmalısın.

Bol bol yürüyüş yapmaya çalış

Bayramda yapabildiğin kadar egzersiz ve yürüyüş yapmaya çalış. Egzersiz, kilo kontrolünü sağlamak ve bayramda alacağın fazla enerjiyi dengeye getirebilmek için yardımcı olur.

Ramazanda sıvı kaybını önleyecek 8 öneri

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi, hava sıcaklığının artması ve uzun süre susuz kalma sonucu; vücuttan terle birlikte sodyum ve potasyum gibi bir çok mineral kayboluyor.

36334

Kilo aldıran alışkanlıklar

Kilo vermek için birçok önlem alınır, porsiyonlar küçülür, kilo verdiren yiyecekler listesi çıkartılır, fast food gibi gıdalardan uzaklaşılır. Ancak istenilen sonuca bir türlü ulaşamadıysan, modavemod

4844

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

Bayramların olmazsa olmazı; yemek davetleri, ikramlar, tatlılar... Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram ikramları, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorul

29964

Bayram dönüşü rahat bir yolculuk için 6 öneri

Ramazan bayramının bitmesiyle bayram dönüşü telaşı da başladı. Keyifle geçirdiğin tatilinin ardından, dönüş yolculuğunun sorunsuz geçmesini istiyorsan önerilerimize göz atabilirsin.

24742