Yeni yılın ilk günü için sağlıklı öneriler

2018'e yepyeni, enerjik ve sağlıklı bir başlangıç yapmak istiyorsan, yılın ilk gününde bu önerileri uygulayabilirsin.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4281OKUMA

Uyanır uyanmaz 1 bardak su iç

Sabah kalktığında ilk işin bir bardak ılık su içmek olmalı. Geceden kalma hazımsızlığı gidermek için de gün içerisinde en az 2.5 litre su içmelisin. Ayrıca bitki çayları ve maden suyu ile sıvı tüketimine destek olabilirsin.

Kahvaltın bol yeşillikli olsun

Uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde kahvaltı yapmaya özen göstermelisin. Kahvaltında bol miktarda maydanoz, tere, roka, dereotu, nane gibi yeşilliklere yer vermelisin. Salam, sosis, sucuk veya pastırma gibi şarküteri ürünlerinden de olabildiğince uzak durmalısın.

Erken kalk

Yeni güne adapte olabilmek için 8 saatten fazla uyumamak önemli. Aksi halde kortizol hormonunun salınımı artıyor, kan şekeri yükseliyor ve bu da yağ depolanmasına neden oluyor.

Kızartmadan uzak dur

Özellikle yağda kızartma tekniği ile pişirilen gıdaları tüketmemeye özen göstermelisin. Et, tavuk ve balığı kızartma yerine ızgara, fırında veya haşlama olarak tüketebilirsin.

Hareket et

Yılbaşı gecesinden sonra vücudundaki dengeyi sağlamak için; 45 dakika yürüyüş veya 25 dakika bisiklet gibi orta şiddette aktiviteler yapabilirsin. Özellikle aktivite için park, deniz kenarı veya yüksek oksijen içeren alanları tercih edebilirsin.

Zencefil ve papatyadan faydalan

Ödem atmak veya mideni rahatlatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsin. Siyah çay veya kahve tüketmek yerine gerek kahvaltıda gerekse gün içerisinde zencefil, nane, papatya, rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsin.

Yılbaşında gecesinde hangi ruju kullanacağına karar verdiniz mi?

Yılbaşına kısa bir zaman kala kıyafet ve makyaj önerileriyle kusursuz bir görünüm yakalayabilirsiniz. 

12303

Yeni yıla kıyafetlerinle hazır mısın? İşte 2020 kombinleri

Yılbaşı gecesine sayılı günler kala ne giyeceğim derdinde olanlar; moda kurbanı olmadan, çevrenizdekiler ile pişti olmadan şık ve zarif görünmek senin ellerinde.

11809

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39284

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6279