Uykusuzluğa iyi gelen 7 bitki çayı

Bitki çaylarının sağlığımıza müthiş faydaları mevcut. Kilo verdiriyor, kolesterolü düşürüyor, enerji veriyor, soğuk alğınlığını tedavi ediyor, kalp ve damar rahatsızlıklarını önlüyor, sindirim sistemi sorunlarına, baş ve kas ağrılarına iyi geliyor..

  • 31PAYLAŞIM
  • 5093OKUMA

Peki, uyuma güçlüğü çektiğinde de bitki çaylarının etkili olabileceğini biliyor muydun?. Hangi bitki çaylarının uykuya dalma ve iyi bir uyku çekmeye yardımcı olacağı ise yazımızda…

Bitki çaylarının zihni sakinleştirici ve vücudu gevşetici bir etkisi var. Bu da uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. İşte uykuya dalmayı kolaylaştıracak bitki çaylarından birkaçı…

Nane çayı:

Nane, geçmişten günümüze mide sorunlarını tedavi etmede ve vücuda enerji vermek için kullanılır. Bu sihirli bitkinin bir başka özelliği de, insanın iç organlarını ve zihnini yatıştırması… Bu nedenle gece yatmadan önce 1 bardak nane çayı içerek rahat bir uykuya dalabilirsin.

Papatya çayı:

Papatyanın sakinleştici etkisi uykuya geçmeni kolaylaştırır. Yatmadan 1 saat önce papatya çayı tüketebilirsin.

Lavanta çayı:

Lavanta çayı, rahatlatıcı ve stresi ortadan kaldırıcı özelliği ile bilinir. Aynı özellikler rahat bir uyku uyku çekmeni de sağlar. Özellikle yatmadan hemen önce içtiğin lavanta çayının faydasını kesinlikle fark edeceksin.

Kediotu:

Kediotu, uyku ilaçlarının ve farklı birçok ilacın yapılmasında kullanılır. Tıpkı diğer bitkisel ilaçlar gibi kediotu da farklı bitkilerle birlikte kullanılabilir.Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisini görebilmen için düzenli olarak tüketmen gerekir.

Tutku çiçeği:

Tutku çiçeği uzun zamanlardır uykusuzluk ve endişe giderici olarak kullanılıyor. Bu çiçek gamma-aminobütirik asit üretimini artırır ve bazı beyin hücrelerinin hareketlerini sınırlar. Bu eylem ise beynin sakinleşmesini sağlar. Tutku çiçeğini uyku sorunu dışında kaygı bozukluğu için de kullanabilirsin.

Melis otu:

Melis otu, diğer birçok bitki gibi zihni sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle uykuya rahatlıkla geçmene yardımcı olur.

Manolya kabuğu:

Manolya kabuğu özellikle Asya ülkelerinde endişe ve sinir bozuklukları tedavisinde kullanılıyor. Manolya kabuğunun ayrıca uyku getirici özelliği de mevcut. Yapılan bir araştırmada, manolya kabuğunun ana bileşenlerinden biri olan magnolol’un farelerde uykuyu artırdığı belirtiliyor.

Uyku getiren yiyecekler

Bağışıklık sisteminin daha zayıfladığı bu soğuk günlerde grip kol gezerken, griple mücadelede de çok önemli bir silah; kaliteli uyku! Düzenli ve kaliteli uyku uyumak istiyorsan, yediklerine de dikkat

4585

Gribe iyi gelen bitki çayları

Bitki çayları, soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini kısaltıyor. Hatta bazı araştırmalar, belirli bitki çaylarının soğuk algınlığını önlediğini de ortaya koyuyor. İşte soğuk algınlığı ve gribe i

4582

Kolesterol düşüren bitki çayları

Kolesterol düşüren bitki çayları ile sağlık sorunu haline gelen ve dikkat edilmesi gereken kolesterolünü dengeleyebilirsin.

4414

Uykusuzluk çekenlere 6 öneri

Sen de yatakta döne döne sabahı edenlerdensen, alacağın bazı önlemlerle uykusuzluk probleminden kurtulabilirsin.

17640