Gribe iyi gelen bitki çayları

Bitki çayları, soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini kısaltıyor. Hatta bazı araştırmalar, belirli bitki çaylarının soğuk algınlığını önlediğini de ortaya koyuyor. İşte soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen bitki çayları...

  • 28PAYLAŞIM
  • 4582OKUMA

Bitki çayları, soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini kısaltıyor. Hatta bazı araştırmalar, belirli bitki çaylarının soğuk algınlığını önlediğini de ortaya koyuyor. İşte soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen bitki çayları…

Lavanta

Bu çok iyi bilinen çiçeğin yağı sadece iyi kokmakla kalmaz, aynı zamanda baş ağrılarını da rahatlatır. Melis otu ve kedi otu gibi rahatlatıcı bitkilerle birleştirildiğinde lavanta vücudu rahatlatır ve rahat bir uyku uymana yardımcı olur. Lavanta yağını özellikle yastık kılıflarına damlatarak kullanabilirsin. Lavanta antiseptik ve anti-bakteriyel özelliklere de sahiptir. Cilt üzerine uygulandığında patojenlerin vücuda girmesini önler.

Lavanta kullanarak, ıslak mendiller hazırlayabilirsin. Mendilleri taze lavanta çiçekleri ile hava almayan bir kutuya koy ve en az iki hafta kutuyu açma. Bu uygulama lavanta çiçeği yağının mendillere tamamen geçmesini ve emilmesini sağlar. Burnunu temizlerken her seferinde sakinleştirici etki yaratır.

Mürver çayı

Mürver çayının soğuk algınlığı ve gribi önlediğine ilişkin henüz bir kanıt yok. Ancak kesin olan bir şey, bitkinin anti-virüs özellikleri nedeniyle soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini yarı yarıya azalttığı yönünde.

Ekinezya

Ekinezya üzerinde yapılan araştırmalar farklı sonuçlar ortaya koysa da, kimi sonuçlar bu bitkinin kökünün bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtiyor. Bu da vücudun bakteriler ve virüslere karşı savaşmasına yardım ediyor. Böylece ekinezya kökü, virüslerin hücreleri ele geçirmesini önleyebilir. Soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede çay olarak ya da kapsül halinde tüketilebilirsin.

Kedi otu

Vücudun grip ve soğuk algınlığı ile mücadele ederken en gerekli şeylerden birisi dinlenmektir. Vücut dinlenme süresini iyileşme için kullanır. İyi bir uyku için kimyasal katkılı ilaçlar kullanmak yerine, kedi otu çayı kullanabilirsin. Kedi otu; güvenli, bağımlılık yapmayan bir bitkidir ve gerginliği ortadan kaldırarak rahat uykunun yolunu açar. En iyi yanı da uyku haplarının ertesi gün verdiği ağırlığa neden olmamasıdır.

Isırgan otu

Isırgan otunun göğüs enfeksiyonları ve öksürükler için kullanılması, Antik Yunan’a kadar uzanır. O dönemdeki tıp adamları, ısırgan otu çayını tüberküloz, astım ve öksürükler için öneriyordu. Nane ailesine ait olan bu bitkinin yaprakları çaylarda ve şuruplarda kullanılır. Isırgan otu boğaz şişkinliğini ve balgam miktarını azaltır.

Okaliptus

Bu aromatik ağacın yaprakları antiseptik özelliğe sahiptir ve öksürükler, şişmiş boğazlar ve göğüs enfeksiyonlarının tedavisine destek verilmesi için kullanılabilir. Okaliptus ağacının yaprakları ya da o yapraklardan elde edilen yağlar çaylarda ve bitkisel buhar banyolarında kullanılır. Okaliptus yağı göğsü temizler, enfeksiyonu ve acıyı azaltır.

Uykusuzluğa iyi gelen 7 bitki çayı

Bitki çaylarının sağlığımıza müthiş faydaları mevcut. Kilo verdiriyor, kolesterolü düşürüyor, enerji veriyor, soğuk alğınlığını tedavi ediyor, kalp ve damar rahatsızlıklarını önlüyor, sindirim sistemi

5075

Soğuk algınlığı evde nasıl geçer?

Havalar bir sıcak bir soğuk. Hal böyle olunca soğuk algınlığı da kaçınılmaz oluyor. Özellikle kışın başımızın belası olan soğuk algınlığıyla başa çıkmak için evde bu doğal yöntemleri uygulayabilirsin.

3980

Kolesterol düşüren bitki çayları

Kolesterol düşüren bitki çayları ile sağlık sorunu haline gelen ve dikkat edilmesi gereken kolesterolünü dengeleyebilirsin.

4410

Grip olduğunda uzak durman gereken besinler

Grip, herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlık. Gribi atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da, bazı besinlerden uzak durarak hastalığı daha kolay atlatabilirsin.

3840