Çalışırken göz sağlığını korumanın 4 yolu

Ofis ortamında çalışıyorsan ve tüm gün bilgisayar karşısındaysan, göz sağlığına daha çok özen göstermen gerekiyor. Daha sağlıklı gözlere sahip olmak için çalışırken bu uyarıları dikkate almalısın.

  • 120PAYLAŞIM
  • 20157OKUMA

Aydınlık ortam

Ofiste çalışanlarının göz sağlığının bozulmasının en önemli nedeni; ortamın yeterince aydınlık olmaması. Çalıştığın ortamda aydınlatma yetersiz olursa, gözlerin daha net görebilmek için daha çok enerji harcar. Bu nedenle ortamın yeterince aydınlatılmış olması ve ışığın gözüne dolaylı olarak gelmemesine özen göstermelisin.

Gözlerini dinlendir

Bilgisayar karşısında saatlerce çalışmak göz sağlığını tehdit eder. Bilgisayarda uzun süre bir yere odaklanmak göz kapaklarının kırpma refleksini azaltır. Bu durumda gözlerinde kızarıklık, yanma, batma ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkmasına neden olur. Gün içerisinde her 45 dakikada bir gözlerini yormayacak şekilde 5-10 dakika gözlerini dinlendirmelisin.

Hijyen

Para ile temas halinde olduğun bir işin varsa, göz enfeksiyonlarına karşı dikkatli olmalısın. Gün içerisinde ellerini sık sık yıkamak veya dezenfektan maddelerle silmek etkili bir yöntem olabilir.

Bilgisayar ile mesafe

Göz sağlığın için bilgisayar ile arandaki mesafe de çok önemli. Bilgisayara ne kadar yakından bakarsan gözün o kadar enerji kullanmak zorunda kalır. Bunun sonucunda da gözlerinde yorgunluk ve kuruluk ortaya çıkabilir. Çalışırken masa ile aranda 40-50, bilgisayar ile 60-70 santim olmalı. Ayrıca bilgisayar ekranı da göz hizasının 20 cm altında bulunmalı.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39095

Göz seğirmesinin nedenleri

Çoğu insanın yaşadığı bir durum olan göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılması sonucu oluşuyor. Göz seğirmesinin nedenlerinin başında ise yorgunluk, stres ve vitamin eksikliği geliyor.

20353