Gençlerin Dikkat Etmeleri Gereken Sağlık Problemleri

Yeme bozuklukları  Son zamanlarda gençler arasında git gide daha yaygın hale gelen yeme bozuklukları pek çok kişinin sağlığını tehdit etmekte. Gençler, ergenliğe girdiklerinde vücutlarına daha çok dikkat etmeye başlıyor ve televizyonlarda gördükleri gibi olmak istiyorlar. Bu süreç, yeme bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Üstelik yeme bozuklukları sadece bir diyetle bile başlayabilen hastalıklardır. Eğer gençseniz kendinize, […]

  • 19PAYLAŞIM
  • 3192OKUMA

Yeme bozuklukları

 Son zamanlarda gençler arasında git gide daha yaygın hale gelen yeme bozuklukları pek çok kişinin sağlığını tehdit etmekte. Gençler, ergenliğe girdiklerinde vücutlarına daha çok dikkat etmeye başlıyor ve televizyonlarda gördükleri gibi olmak istiyorlar. Bu süreç, yeme bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Üstelik yeme bozuklukları sadece bir diyetle bile başlayabilen hastalıklardır. Eğer gençseniz kendinize, ergenlikte bir çocuğunuz varsa çocuğunuza dikkat edin ve sağlıklı olmanın zayıf olmaktan daha önemli olduğunu unutmayın.
Uyuşturucu kullanımı
Gençler arasında uyuşturucu kullanımı maalesef ”havalı olmak’’ olarak nitelendirilmeye başlandı. En sık kullanılan uyuşturucular marijuana, kokain ve çeşitli haplar olarak bilinmekte ve bu uyuşturucular her gün pek çok gencin sağlığını tehdit etmekteler.  Çocuğunuzun tavırlarına dikkat edin ve normal olmayan bir şey farkettiğinizde derhal gereken önlemleri alın.
İçki içmek
 Gençlerin arasıda yaygın olan bir diğer alışkanlık aşırı alkol tüketimi. Alkol nedeniyle doğru kararlar verememek, istenmeyen cinsel ilişkide bulunmak gibi pek çok tehlikeye açık olan gençler, alkollü araba kullanarak da yaşamlarını riske atmaktalar. Alkol zehirlenmesinin de ölüm riski olduğunu göz önüne alırsak bu alışkanlığın gençler için ne kadar tehlikeli olduğunu farkedebiliriz. Asla kontrolünüzü kaybedecek kadar çok alkol tüketmeyin ve eğer ergen bir çocuğunuz varsa yaptıkları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Alkol tüketmesini ise asla normal olarak değerlendirmeyin.
Depresyon
 Pek çok gencin karşılaştığı bir diğer sağlık sorunu depresyondur. Gençlik yıllarında depresyona girmek hem ağır bir süreçtir hem de kafa karışıklıklarına neden olabilir. Üstelik depresyon, intihar etmek isteğine, yeme bozukluklarına, riskli davranışlara, uyuşturucu ve alkol kullanımına da neden olabilir. Eğer siz ya da çocuğunuz depresyondan muzdaripseniz mutlaka profesyonel yardım almalısınız.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 Pek çok genç cinsel ilişki sırasında korunmanın öneminin farkında değil ve bu da onları yüksek risk grubunda kılıyor. Ergen çocuğunuzla cinselliği ve korunmanın önemini mutlaka konuşun, eğer siz bir ergenseniz cinsel partnerinizi dikkatli seçin.  Tek bir gece yüzünden geleceğinizi riske atmayın.
Genç yaşta hamilelik
 Genç yaşta hamile kalmak da bir sağlık sorunudur çünkü hamilelik hem gençliğinizi yaşayamamanıza neden olur hem de pek çok sağlık riskini beraberinde getirir. Depresyon, yalnız kalmak, erken yaştaki hamilelik riskleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar bunlardan sadece birkaçıdır. Eğer cinsel yönden aktif bir hayatınız varsa, fiziksel ve ruhsal sağlığınız için, mutlaka korunun.
Sigara içmek
 Genç yaşta başlanılan sigara tüketimi ciğerlerinize, kalbinize zarar verir. Üstelik kansere yakalanma riskinizi de arttırır. Çocuğunuz sigara içiyorsa onunla konuşun ve bırakmasına yardımcı olun. Eğer siz sigara içiyorsanız, siz de bir an önce bu kötü alışkanlığınızı bırakın.
 
 Eğer çocuğunuzun psikolojik sorunlar yaşadığını düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.