Sabah yorgunluğunu önlemenin 7 yolu

Sabah yataktan sürünerek kalkıyor ve gün içerisinde sürekli uykunu alamamış hissediyorsan, sabah yorgunluğunun etkisi altında olabilirsin.

  • 122PAYLAŞIM
  • 20419OKUMA

İşte sabah yorgunluğunu önlemenin 7 yolu:

Bol su tüketimi

Vücudunun susuz kalması hem enerji seviyeni düşürüyor hem de kan hacminde azalmaya sebep oluyor. Bu durumda da kalbin daha az pompalama yapıyor ve kaslara giden oksijen hızı azalıyor. Yorgun uyanmak istemiyorsan gün içerisinde bol bol su tüketmelisin.

Demir içeren yiyecekler

Gün içerisinde kendini yorgun hissediyor ve odaklanmakta güçlük çekiyorsan demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsin. Beslenme alışkanlığına börülce, yağsız et, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebze, kabuklu kuruyemiş, yerfıstığı ezmesi gibi besinler ekleyerek demir alımını artırabilirsin.

Sabah kahvaltısı

Güne kahvaltı yapmadan başlarsan vücudunun tembelleşmesine neden olursun. Sabah kahvaltısında tam tahıllar gıdalar ve sağlıklı yağlar tüketmelisin.

Sağlıklı atıştırmalıklar

Abur cubur gıdaların glisemik indeksi oldukça yüksek. Bu nedenle kan basıncında ani yükselmelere neden olur. Bu durumda beraberinde yorgunluğu getirir. Gün içerisinde aldığın atıştırmalıklara dikkat ederek kan basıncını sabit tutmalısın.

Düzenli ol

Evinde ya da işyerinde dağınık bir ortamda olmak odaklanmanı güçleştirir. Düzenli olmak ise güne pozitif başlamana büyük ölçüde katkı sağlar.

Kaygılarından kurtul

Yaşadığın en ufak sorunu bile büyütüyorsan, bu endişe ve kaygılar zihinsel açıdan yorulmana sebep olur. Hemen şimdi derin bir nefes al ve tüm kaygılarından kurtulmaya çalış.

Cep telefonu ile mesafe

Tabletin, telefonun ya da bilgisayarının arkadan aydınlatması melatonin hormonunu durdurarak vücudunun doğal ritmini bozuyor. Bu sebeple yatmadan birkaç saat önce elektronik aletlerden uzak durmalısın.