Omurga sağlığı için 6 öneri

Bilgisayar başında çalışanların ortak sorunu; sırt, boyun, bel, bilek ve diz ağrısı… Bu sorunları yaşıyor ya da yaşamamak için önlem almak istiyorsan önerilerimize göz atabilirsin.

  • 158PAYLAŞIM
  • 26467OKUMA

Hareketsiz kalma

Hareketsiz yaşam tarzı omurga sağlığını tam anlamıyla etkiliyor. Vücut sağlığın için mutlaka her gün düzenli ve tempolu yürüyüş yapmalısın.

Fazla kilolardan kurtul

İdeal kilona kavuşmak ve düzenli yürüyüş yapmak, omurgaya binen yükü yok denecek kadar azaltıyor.

Yatak seçimi

Televizyon karşısında yumuşak bir koltuğa uzanıyor ve saatlerce aynı pozisyonda kalıyorsan, yanlış yapıyorsun. Zira gerek oturmak gerekse yatmak için yumuşak yatak omurga sağlığı açısından son derece zararlı. Doğru yatak seçimi ağrılarla mücadelede en iyi tedavilerden biri.

Uzun süre ayakta kalma

Uzun sür ayakta durmayı gerektiren mesleklerde, omurgadaki diskler daha çabuk yıpranıyor. O nedenle ev işi yaparken bile ağırlık verdiğin bacağını sırasıyla değiştirmelisin.

Dizi kırmadan öne eğilme

Dizlerini kırmadan öne eğilmek yapılan en büyük yanlışlardan biri. Çünkü bu durumda bel ve boyun omurgadaki disklerin basıncı artırıyor. Yerden bir şey alman gerektiğinde mutlaka dizini kırarak eğilmelisin.

Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyme

Yüksek topuklu ayakkabılar sürekli giyildiğinde omurga sağlığına zarar veriyor. Çünkü ayaklarının rahat bir konumda olması ve öne doğru baskı yapmaması gerekiyor.

Siyatik ağrılar için 7 doğal yöntem

Sırtının alt kısmında başlayan, kalçana ve ayaklarına kadar uzanan bir ağrı mı var? Oturmakta, yürümekte ve hatta yatmakta zorlanıyor musun? Bu ağrılar siyatik ağrıların habercisi olabilir.

17952

Topuklu ayakkabı giymenin püf noktaları!

Yüksek topuklar stilinize ekstra birkaç puan kazandırırken kendine güven duygunuzu da güçlendiriyor. Fakat kendiniz için doğru ayakkabıyı seçmediğinizde veya nasıl giyeceğinizi bilmediğinizde yüksel t

5016