Ramazanda sıvı kaybını önleyecek 8 öneri

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi, hava sıcaklığının artması ve uzun süre susuz kalma sonucu; vücuttan terle birlikte sodyum ve potasyum gibi bir çok mineral kayboluyor.

  • 217PAYLAŞIM
  • 36334OKUMA

Bu durumda enerji düşüklüğü, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi ve tansiyon düşmesi gibi birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor.

Peki oruç tutarken sıvı kaybını nasıl önlemeliyiz?

Bol bol su tüketimi

Orucunu bir bardak su ile açtıktan sonra, yatana kadar saat başı 1-2 bardak su içmelisin. Tüketeceğin suyun oda sıcaklığında olmasına da dikkat etmelisin.

Sebze-meyve tüketimi

Gün içerisinde kaybettiğin sıvı kaybını meyve ve sebzelerle destekleyebilirsin. Ancak meyvenin şeker kaynağı olduğunu da unutmamalısın.

Sıvı tüketimi

İftarda tüketeceğin çorba, komposto, ayran gibi içeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmelisin. Çok sıcak ve çok soğuk sıvı tüketimi reflü gibi mide sorunlarına yol açabilir.

Rezene çayı

Hazımsızlık ve reflü gibi şikayetlerin varsa, yemekten sonra içeceğin rezene çayı ile midenin rahatlamasını sağlayabilirsin.

Zencefil

Sindirim şikayetin varsa zencefili tercih edebilirsin. Ev yapımı limonatanın içine katacağın bir kaç yaprak nane ve az miktarda zencefil hem serinlemene hem de sindirim sisteminin rahatlamasına destek olur.

Naneli ayran

Gün içerisinde kaybettiğin mineral ve sıvı açığını yerine koymak için naneli ayran tüketebilirsin. Ev yapımı ayran aynı zamanda doygunluk sağlayıp çok fazla yemek tüketmeni de engeller.

Maden suyu

Maden suyu tüketimi yine gün içinde kaybettiğin elektrolit açığını kapatman için iyi bir tercih olacak. Maden suyu tüketiminde sade olanlarını tercih etmelisin.

Komposto

Gün içerisinden düşen kan şekerinin çabuk toparlanması için orucunu suyla açtıktan sonra komposto ile devam edebilirsin. Böylece kan şekeri düşmesine bağlı yaşayacağın yorgunluk halini daha çabuk atlatmış, toparlanmayı daha çabuk sağlamış olursun.

Ramazan bayramı için beslenme önerileri

Bayramların olmazsa olmazı; yemek davetleri, ikramlar, tatlılar... Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram ikramları, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorul

29964

Aşırı susamanın 6 önemli nedeni

Gün içerisinde çölde kalmış gibi susuzluk hissi yaşıyorsan, bu durumun ardındaki nedenlere bir göz atmanda fayda var.

32344

Bayramda kilo almamak için 4 öneri

Ramazan bayramına günler kala, beslenme düzeni de tekrar normal sürece geçmeye hazırlanıyor. Ramazan boyunca 2 öğünlük beslenmeden 3 öğünlük beslenme sürecine geçişte nelere dikkat etmeliyiz? İşte cev

31465

Ramazanda cilt bakımı için 8 öneri

Ramazan ayında uzun süre susuz kalmak ve güneşin etkileri birleşince cildin kuruyarak yıpranabilir. Bu nedenle Ramazanda cilt bakımına iki kat daha özen göstermelisin.

32116