Bebeğinin sağlıklı olduğunu gösteren refleksler

Tüm sağlıklı bebekler, reflekslerle doğarlar. Yeni doğan bebekler, kendilerini birçok refleks sayesinde koruma yeteneğine sahiptirler.

  • 26PAYLAŞIM
  • 4354OKUMA

İşte bebeğinin sağlıklı olduğunu gösteren refleksler:

Sıçrama refleksi

Sıçrama refleksi aynı zamanda moro refleksi olarak da bilinir. Bebeğin sağlıklı olduğunu gösteren en önemli reflekslerden biridir. Elle gürültü çıkarma, ani ses bile refleksin ortaya çıkmasını sağlar. Önce kollar omuzlardan geriye doğru açılır, düz bir şekilde uzatılır. Sonra kollar dirseklerden bükülür ve tekrar gövdeye yaklaşarak sakinleşir.

Yakalama refleksi

Bebeklerin ellerine ya da ayaklarına dokunulduğunda ise yakalama refleksi görülür.

Emme refleksi

Bebeğin dudağına veya yanağına dokunulduğunda emme refleksinin başlaması beklenir. Sağlıklı bir bebeğin göstergesidir.

Adımlama refleksi

Bebeklerde yürümeyi andıran hareketlerle ayaklarını kaldırıp indirerek hareket ettikleri reflekstir.

Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

6752

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

4708

Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

3812

Çocuğuna söylemen gereken 5 cümle

Sevgi ile kurulan iletişim herkes için çok önemlidir ama özellikle çocuklar için inanılmaz bir önem taşır. Çocuğunla olan iletişimin her gün değişkenlik gösterse de bazı cümlelerin onun için her daim

4393