Kış için güzellik önerileri

Havaların soğumasıyla cildin kuruması ve pul pul dökülmesi de kaçınılmaz oluyor. Kışın güzelliğine gölge düşürmesini istemiyorsan kış için hazırladığımız güzellik önerilerini uygulayabilirsin.

  • 27PAYLAŞIM
  • 4386OKUMA

Rüzgar, soğuk, hava kirliliği gibi dış etkenler, sağlıksız bir cilt görünümüne sebep olur. Bakım yapılmayan cilt ise zamanla esnekliğini yitirir, dokusundaki toksinler çoğalır, canlılığını kaybeder, kan dolaşımı yavaşlar, çizgiler artar ve cilt yaşlanmaya başlar. Bu durumda cildi öncelikle temizlemek, canlandırmak, nemlendirmek ve korumak gerekir.

Temizlik

Cildini düzenli olarak her gün temizlemen gerekiyor. Doğru bir temizlik yapmadan hiçbir kozmetik ürününden de tam anlamıyla verim alamazsın. Gün boyu kullandığın makyaj ürünleri, yapışan tozlar ve çevresel faktörlerden cildin kirlenir ve gözeneklerin tıkanır. Bu yüzden sabah ve akşam olmak üzere cildini günde iki kere temizlemelisin. Temizleme işlemini dairesel hareketlerle yaparsan, kan dolaşımın artar ve cildin daha taze görünür.

Derinlemesine temizlik

Cildini ölü derilerden, biriken yağlardan, kir ve tozla birleşen yağların oluşturduğu siyah noktalardan arındırmak için derinlemesine temizlemelisin. Derin temizlik işlemini peeling ile gerçekleştirebilirsin. Haftada bir uygulayacağın peeling sayesinde cildinden kirler, toksinler, yağlar arınmış olur.

Canlandırma

Temizleme işleminin ardından makyaj artıklarını ortadan kaldırıp, cildinin ferahlamasını ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamalısın. Bu işlemi tonikler ve maskelerle yapabilirsin. Kullanacağın tonik sayesinde gözeneklerin sıkılaşır ve cildin ferahlar. Tonik yerine cildine maden suyu da kullanabilirsin. Maske ise, cildin serinlemesini, rahatlamasını, nemlenmesini ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.

Nemlendirme

Nem dengesi bozulan cilt kurur ve kırışık görünür. Sağlıklı ciltler ise ışıl ışıl parlar ve pürüzsüzdür. Su, nemlendiricilerin tümünde kullanılan en önemli malzemedir. Dış etkenler cildinin üst derisini sertleştirerek hücrelerin korunmasına yol açar. Cilt gergin ve donuk bir görünüm kazanır. Bu nedenle cildini gün içinde mutlaka nemlendirmelisin.

Koruma

Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminin yanı sıra kışın da güneşten koruyucu ya da güneşten koruyucu faktörlü nemlendiriciler kullanarak cildini lekelere ve yaşlanmaya karşı korumalısın.

Maske tarifi

Özellikle kış aylarında cildini avokado maskesi ile koruyabilirsin. Yarım avokadoyu püre haline getir. İçerisine bir tatlı kaşığı bal karıştırıp boyun ve dekolte bölgen dahil olmak üzere tüm yüzüne uygulayabilirsin. Çok kuru ve olgun ciltler bu karışımın içine bir adet E vitamini kapsülü de ekleyebilir. 20 dakika bekleme süresinden sonra maskeyi su ile cildinden temizleyebilirsin.

Cilde iyi gelen çiçekler

Çiçeklerin cilt sağlığına iyi geldiğini biliyor muydun? Cilt bakım rutininde çiçeklerin gücünden yararlanarak lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. İşte günlük bakım ritüeline mutlaka eklem

13587

Yağlı ciltler için 11 doğal bakım önerisi

Yağlı cilt, gün içerisinde cildindeki yoğun parlaklık nedeniyle keyfini kaçırıyor olabilir. Fresh bir cilde sahip olmak istiyorsan yağlı ciltler için bakım önerilerini deneyebilirsin.

7840

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü ile günlük bakımında kimyasal kullanımını azaltabilirsin.

31658

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

9590