Çocuklar için doğal öksürük ilaçları

Değişen hava koşullarıyla birlikte çocuğunda oluşan öksürüğü, evinde rahatlıkla hazırlayabileceğin bu doğal ilaçlar sayesinde geçirebilirsin.

  • 21PAYLAŞIM
  • 3490OKUMA

Çocuklar için doğal öksürük ilaçları:

Tulsi ve zencefil karışımı

Dört adet tulsi yaprağının öğüterek suyunu çıkar ve temiz bir bez yardımıyla süz. Aynı şekilde zencefilin de suyunu çıkar. Yarım çay kaşığı tulsi suyu, yarım çay kaşığı zencefil suyu ve 1 çay kaşığı balı karıştır. Bu doğal karışım öksürüğü hemen azaltmaya başlar. Her gün bu karışımı çocuğuna 2-3 kez verebilirsin.

Bal ve limon karışımı

Bir tavanın içerisine bal sür. Ardından kaynatmadan kısık ateşte ısıt. Bir tencereye su ilave ederek bütün limonu kaynat. 2-3 dakika kaynadıktan sonra ocağı kapat ve limonu içinden çıkar. Haşlanan limonu dilimler halinde kes ve soğumaya bırak. Dilim limonları, balın bulunduğu tavanın içine ilave et ve ikisini pişirmeye başla. Bir saat kadar karışım piştikten sonra bir süzgeçle süzebilirsin. Hazırladığın karışım oda sıcaklığına geldiğinde çocuğuna içirebilirsin. Bir gün içinde en az 4 kez birer çay kaşığı ile verebilirsin.

Kara ısırgan çayı

Kara ısırgan otu hem öksürüğü tedavi etmede hem de balgam söktürücü olarak mükemmel bir çözüm. Kurutulmuş kara ısırgan otunu sıcak suya koy ve çay gibi demle. 10 dakika demlendikten sonra otları suyunun içerisinden süz. Bal ilave ederek soğuk tüketebilirsin. Çocuğuna günde 4 kez bir çay kaşığı miktarında içirebilirsin.

Anason tohumları

Bir çorba kaşığı anason tohumunu ez ve yarım fincan kaynar suyun içine at. Anason tohumu yarım saat demlendikten sonra süz. Ardından karışımın içerisine 2 bardak su ekle ve soğumaya bırak. Buzdolabında bu içeceği 2 ay süreyle saklayabilirsin. Çocuğuna yarım şurup kaşığı olarak bir günde 4 kez verebilirsin.

Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

6503

Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehl

4592

Bebeğinin sağlıklı olduğunu gösteren refleksler

Tüm sağlıklı bebekler, reflekslerle doğarlar. Yeni doğan bebekler, kendilerini birçok refleks sayesinde koruma yeteneğine sahiptirler.

4228

Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

3703