Haftanın stresinden kurtulmanın yolları

Stres, modern yaşamın en önemli hastalıklarından biri olarak biliniyor.

  • 145PAYLAŞIM
  • 24294OKUMA

İnsanoğlu hayatı boyunca sınav stresi, okul stresi, patron stresi, işleri yetiştirme stresi derken kendini sürekli baskı altında hissediyor. Önemsiz görünen ama stres oluşturan şeyler ise uzun vadede birikerek sağlımızı olumsuz etkiliyor.

Pazartesi sendromu ile başlayan haftanın stresi de çoğu zaman kaçınılmaz oluyor. Hafta boyunca kendimizi iyi hissetmek adına denediğimiz yöntemler ise ters etki yapıp bizi daha çok strese sokabiliyor.

İşte haftanın stresinden kurtulmanın yolları:

Pazartesi

Pazartesi gününü diyete başlamak için ideal bir gün olarak düşünebilirsin. Ancak bu kadar kararlıyken, arkadaşın nefis bir kekle karşına çıkıyor ve diyetin bir anda tarih oluyor. İşte tam da bu durumda yaşadığın suçluluk hissi, stres hormonunu tetikliyor ve hafta boyunca yeme isteğini artırıyor.

” Pazartesi diyete başlıyorum” klişesinden kurtulup, sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirebilirsin. Böylece küçük kaçamaklar yaptığında büyük bir hayal kırıklığı yaşamamış olursun.

Salı

Çalışan bir bireyin iş yükü, Salı günü öğle saatlerinde en ağır halini alıyor. Bununla başa çıkabilmek için öğle yemeğini atlayıp çalışmaya devam ediyor olabilirsin. Bu nedenle bitkin, kurt gibi aç ve müthiş stresli hale geldiğini de hatırlatmak isteriz.

Gün içerisinde ana ve ara öğünlerini atlamadan kan şekerini her daim kontrol altında tutmalısın.

Çarşamba

Akşamları dizi ya da film izlemenin seni rahatlattığını ve uykuya hazırladığını düşünüyor olabilirsin. Ancak tam tersi stres seviyeni artırıyor. Ertesi gün kendini iyi hissetmek için en az 7 saat uyumalısın.

Perşembe

Neredeyse hafta bitiyor diye, uzun zamandır ertelediğin doktor randevusu için iyi bir gün olduğunu düşünebilirsin. Ne yazık ki herkes senin gibi düşünüyor. Bu nedenle Perşembe günleri, muayenehanelerin bekleme odalarında sıra bir türlü gelmek bilmiyor.

Sen en iyisi randevunu Pazartesi gününe al. Böylece beklerken strese girmemiş olursun.

Cuma

Cuma öğleden sonra muhtemelen hafta sonu moduna giriyorsun. Sosyal medyada vakit geçirirken, son anda haftaya birkaç işi yetiştirmen gerektiğini fark ediyorsun ve strese giriyorsun.

Cuma günü öğleden sonra, 15 dakikanı ayırıp ajandanı gözden geçirebilir ve gelecek haftanın programını yapabilirsin. Düzenli çalışmak stresini azaltır ve Pazartesi sabahının rahat geçmesini sağlar.

Stresin vücuda verdiği 7 zarar

Stresin vücudunda bir miktar gerginlik yarattığını ve güzel bir masajla her şeyi halledeceğini düşünüyor olabilirsin. Ancak stres, nefes darlığından çocuk sahibi olamamaya kadar birçok sıkıntının kayn

6080

Sakinleştiren nefes egzersizleri

Araştırmalara göre insanlar en çok hafta sonu kilo alıyor. Sen de geçirdiğin haftanın stresini iki güne yüklüyor ve bu durum aşırı yemek yemene neden oluyorsa, doğru nefes egzersizleriyle stresten kur

27157

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor

Kadınların beyni erkeklere göre daha çok çalışıyor, Profesör Jim Horne, kadınların beynini erkeklere göre daha ço

5800