5 adımda duruşunu düzelt!

Dik duruş ve düz bir sırt görüntüsü hem çekiciliğini hem de özgüvenini artırır.

  • 137PAYLAŞIM
  • 23016OKUMA

Masa başında çalışma, uzun süre bilgisayar kullanımı, el işi yapmak, hatalı oturma, kilolu olma ve saatlerce ayakta kalmak duruş bozukluğunun en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Çağımızın hastalığı duruş bozukluğundan 5 adımda kurtulabilirsin.

Pozisyon değiştir

Aynı pozisyonda saatlerce oturmak duruş bozukluğunun temelini oluşturuyor. Bilgisayar başında uzun saatler geçiriyorsan, oturacağın sandalyenin ergonomik ve vücut yapına uygun olması gerekiyor. Uzmanlar ofis ortamında çalışanların “90-90” denilen pozisyonda oturmasını öneriyor. Bu oturuş şeklinde dizlerin 90 derece açı ile kıvrılarak yere değmesi, sırtın dizlerle oluşturduğu açının ise yine 90 derece olması gerekiyor.

Dinlenmek önemli

Özellikle beden gücüyle çalışanlar için dinlenmek çok önemli. Çünkü uzun süre ayakta kalma ve duruş bozukluğu bir araya gelince şiddetli sırt ağrılarına yol açabiliyor. Bu nedenle iş dışında bir yere gidip oturmak yerine, uzanarak dinlenmeyi tercih edebilirsin.

Spor şart

Spor yapmayı yaşam biçimi haline getirmelisin. Çünkü spor, kasları güçlendirdiği için dik durmayı da sağlıyor.

Doğru duruş pozisyonu

Karnını içeri çek ve mümkün olduğunca omurgana doğru yapışmasını sağla. Bu pozisyonu yürürken alışkanlık haline getirmelisin.

Düzenli uyku

Günde 7-8 saat uyumak ve her gün aynı saatte uyanmak yetmiyor. Dik bir duruş için yatış pozisyonu da büyük önem taşıyor. Gevşemesi gereken kasını yoracak şekilde uyursan, uzun vadede duruş bozukluğu meydana gelebilir. Ayrıca uzmanlar baş ile omuz arasındaki yüksekliği dolduracak bir yastık kullanılmasını öneriyor.

Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

6671