75. Altın Küre Ödül Töreni’ne siyah damgasını vurdu

Sinema ve televizyon sektörünün en güçlü isimlerinin katıldığı 75. Altın Küre Ödül Töreni'nde tüm ünlüler kırmızı halıda simsiyah kıyafetlerle boy gösterdi.

  • 28PAYLAŞIM
  • 4603OKUMA

75.si düzenlenen Altın Küre Ödül Töreni aynı zamanda bir protestoya sahne oldu. Törene katılan Hollywood’un en güçlü isimleri tek renk giyindi.

Bunun nedeni ise; Hollywood gündeminin ilk sıralarına yerleşen taciz olayları ve hemcinslerine yönelik cinsel içerikli saldırıları protesto etmek.

2017’de vizyona giren filmlerden daha çok Hollywood’taki cinsel taciz skandallarını takip ettik. İhtimal dahi vermediğimiz bu istismarlar, ünlü yıldızları harekete geçirdi ve geçtiğimiz günlerde Hollywood’un öne çıkan güçlü kadın oyuncuları, bu haksızlığa boyun eğmeyeceklerini açıklayarak; erkek iktidarının altında ezilen kadınlara yalnız olmadıklarını hatırlatan, “Time’s Up” isimli yeni bir platform kurdu.

Bu kampanyanın destekçileri arasında Reese Witherspoon, Cate Blanchet, Eva Longoria, Natalie Portman, Emma Stone gibi isimler de yer alıyor.

Time’s Up hareketinin en son eylemine ise 2018 Golden Globes’ta tanıklık ettik. Gecenin tüm davetlileri, baştan aşağıya simsiyah giyerek sessiz ve derinden bir protestoya imza attılar.

Bununla birlikte, ünlü yıldızlar Hollywood’daki cinsel saldırı mağdurlarıyla dayanışmak ve cinsiyet ayrımcılığı hakkında farkındalık yaratmak için sosyal medyada “why I am wearing black?” (neden siyah giyiyorum?) etiketiyle paylaşımda bulunurken, bazı katılımcıların, kırmızı halıda “Time’s Up” (zaman doldu) yazılı rozetler taktığı görüldü.