Arkadaşların sağlığa 5 önemli faydası

Arkadaşlarımız, yaşamın her anını paylaştığımız kişilerdir. Onların hayatımızdaki önemi elbette çok büyük. Mesela onlar olmasa ne takip ettiğimiz moda trendlerinin anlamı kalır ne de aldığımız pahalı kozmetik ürünlerinin...

  • 25PAYLAŞIM
  • 4053OKUMA

Arkadaşlarımız hayatımıza anlam katar, paylaşımlarımızı artırır, deneyimlerimizi zenginleştirir, neşe verir ve en önemlisi de problemlerimizi, sıkıntılarımızı, mutluluklarımızı paylaşırlar. Tabii ki arkadaşlarımızın hayatımıza olan katkısı kadar sağlığımıza da birçok faydası bulunuyor.

Daha az hasta olma

Yapılan bir araştırmaya göre, sağlıklı insanlara burun damlası ile grip virüsü verildiğinde 6 ya da daha fazla sosyal bağa sahip olan kişiler, 3 ya da daha az sosyal ilişkiye sahip kişilere göre 4 kat daha az grip olma riskine sahip gözüküyor.

Daha az stres

Yine yapılan bir araştırmaya göre, uyandıktan 30 dakika sonra kronik stres belirtisi ölçülen kişiler arasında yalnız olan insanlarda bu oran sosyal olarak aktif insanlara göre %21 daha yüksek çıkmış. Bizden söylemesi…

Gelişmiş bilişsellik

Arkadaşlarımızla yaptığımız paylaşımlar, beynimizde egzersiz etkisi yaratıyor. Amerika’da yaşlı kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, her gün arkadaşıyla görüşen kişilerde demans riskinin %43 azaldığı görülmüş. Bunun sebebi ise sosyal olarak etkileşime geçtiğinde yeni sinaptik bağların oluşması ve kavram oranlarının artması olarak açıklanıyor.

Düşük kan basıncı

Diğer bir araştırma ise sosyal olarak aktif insanların tansiyonunun yalnız insanlara göre 14.4 daha düşük olacağını ortaya koyuyor.

Daha iyi uyku

Psikolojik Bilim dergisinde yapılan bir araştırmada, araştırmacılar öğrencilerin uyku düzenlerini gözlemliyor. Arkadaşları ile yakın ilişkileri olduğunu söyleyen öğrencilerin diğer öğrencilere göre 14 dakika daha hızlı uykuya daldığı ve gece boyunca 17 dakika daha az uyanık süre geçirdiği sonucu ortaya koyuyor.

Çok çalışmanın hayatına 5 olumsuz etkisi

Çok çalışmak, gece evden çalışmak, haftanın birkaç günü mesaiye kalmak, hatta hafta sonu bile çalışmak şirketler için onur madalyası gibi sunulsa da, sağlığımıza ve mutluluğumuza olumsuz etki ediyor.

3724

Plansız yaşamanın faydaları

Plansız yaşamayı seviyor, fakat eleştirilere mi maruz kalıyorsun? Plansız yaşamanın faydalarını öğrenince, bu eleştirilerin ne kadar yersiz olduğunu anlayacaksın.

4046

Her sabah 5 dakika selülitlerinizi fırçalayın

Her sabah 5 dakika selülitlerinizi fırçalayın, Selülitlerinizden kurtulup harika bir görünüme kavuşabilmek i

5149

Bakımlı görünmenin 20 yolu

Bakımlı görünmenin 20 yolu, Güzellik bakımın olmadığı yerde sönük kalır. İşte 20 ad

6038