Unutkanlık için 8 öneri

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de unutkanlık... Ne çok şeyi unutuyoruz bazen değil mi? Cüzdanımızı, anahtarlarımızı, çok yakın görüştüğümüz birinin ismini... Gün içerisinde unutkanlığa o kadar çok maruz kalıyoruz ki, aslında hiçbir şeye tam olarak konsantre olamıyoruz.

  • 148PAYLAŞIM
  • 24742OKUMA

Aslında önemli noktalara dikkat ederek zihnimizi güçlendirebilir ve unutkanlığı azaltabilirsiniz.

Rutinden uzak dur

Günlük basit işlerini bile yaparken asla rutine bağlı kalma. Örneğin dişlerini fırçalarken, saçını tararken ya da çayını yudumlarken sürekli kullandığın elini değil diğer elini kullanabilirsin.

5 duyu organını çalıştır

Gün içerisinde görme, koklama, duyma, dokunma ve tat alma olan 5 duyu organının çalıştığına emin ol. Örneğin gözlerinizi kapat ve iş yerinde odanı duygularınla bulmaya çalış. Böylelikle sesleri ve kokuları dinlemeye başlarsın. Kısa sürede hafızanızın ne kadar geliştiğini inanamayacaksın.

Pozitif ol

Her zaman pozitif ol. Çevrendeki kişileri ya da olayları sürekli eleştirmek yerine pozitif yaklaşabilirsin.

Beyin egzersizi

Giysi dolabının içerisine dikkatlice bak. Daha sonra kapağını kapat ve içerisindekileri teker teker saymaya çalış. Bu egzersizi buzdolabı ya da evindeki diğer eşyalar için de yapabilirsin.

Empati kur

Bazen kendimizi başkasının yerine koyduğumuzda onu daha iyi anlayabiliriz. Her gün 10 dakika, kendini bir başka insanın yerine koy ve olayları onun bakış açısından anlamaya çalış.

Hayal kur

Gün içerisinde güzel ve pozitif hayaller kur. Hayatında olmasını istediğin şeyleri ayrıntılı olarak düşünebilirsin. Negatif düşüncelerin olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bunu uygulayabilirsin.

Gününü analiz et

Her günün sonunda o ana kadar ne yaptığını gözden geçirebilirsin. Bu gününü daha önemli hale getirmeni sağlar. Ayrıca zihinsel olarak boşlukları da tamamlamana yardımcı olur.

Ufak değişiklikler

Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatında ufak değişiklikler yapabilirsin. Örneğin market alışverişini farklı bir yerden yapabilir, ev-iş yaşamı dışında ufak aktivitelere katılabilirsin.

Unutkanlığı gideren 6 besin

Unutkanlık artık sadece ileri yaşlarda değil, her yaş grubunda görülen bir sorun. Çeşitli hastalıkların yanı sıra modern yaşamın getirdiği yoğun çalışma temposu, stres ve hatalı beslenme gibi olumsuz

4918