Retinol içeren ürünlerin cilde faydaları

Sağlıklı, güzel ve genç bir cildin sırları retinol içeren ürünleri kullanmaktan geçiyor.

  • 27PAYLAŞIM
  • 4477OKUMA

Retinol nedir?

Retinol aslında A vitaminin bir türüdür. Önceleri akne tedavisinde kullanılırken günümüzde ince çizgi ve kırışıkların görünümünü azaltmaya, cildi pürüzsüzleştirmeye ve cildin kolajen ve elastin üretimini tetiklemeye yardımcı oluyor. Cildin kendini yenileme sürecini hızlandırarak cilt tonunu dengelemeyi ve cildin daha aydınlık görünmesini destekliyor.

Retinol içeren ürünler kullanmaya hangi yaşta başlamalı?

20 yaşından itibaren cildimizde her yıl kolajen liflerinde %1 oranında azalma ortaya çıkıyor. Bu nedenle 20’li yaşların sonlarına doğru 28 yaş gibi retinol kullanmaya başlamak en iyisi.

Retinol içeren ürünlerin cilde faydaları

Hücreleri yeniliyor

Cilt yüzeyinde bulunan ve etkisini kaybetmiş hücrelerin yıkılmasına yardımcı olan retinol, bu hücrelerin seri bir şekilde imha edilmesini sağlayarak, cildin daha alt katmanlarında bulunan taze hücrelerin oluşumuna katkı sağlıyor.

Kırışıklıkları gideriyor

Retinol, cildin alt tabakasında meydana gelen kalınlaşmayı önleyerek, cilt kırışıklarının önüne geçiyor.

Leke oluşumunu engelliyor

Retinol, cildi daha gergin ve genç görünmesini sağlayan kolajen yapısının korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda melanin adı verilen küçük kahve rengi lekelerin oluşmasını da engelliyor.

Kanserli hücreleri yok ediyor

Yapılan bazı araştırmalara göre retinol, sağlıklı hücrelerin kanser formuna dönüşümünü engellemeye yardımcı oluyor.

Ne zaman kullanılmalı?

Retinol ciltte güneşe karşı hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle gece kullanılmalı ve ertesi gün de SPF içeren bir krem kullanmalısın. Bir dermatoloğa retinol içeren ürünlerin cildine uygun olup olmadığını danışabilirsin. Retinol içeren kozmetik ürünlerini iki günde bir geceleri cildine uygulayabilirsin. Eğer cildinde herhangi reaksiyon oluşmazsa her akşam kullanmaya başlayabilirsin.

Cilde iyi gelen çiçekler

Çiçeklerin cilt sağlığına iyi geldiğini biliyor muydun? Cilt bakım rutininde çiçeklerin gücünden yararlanarak lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. İşte günlük bakım ritüeline mutlaka eklem

13661

Yağlı ciltler için 11 doğal bakım önerisi

Yağlı cilt, gün içerisinde cildindeki yoğun parlaklık nedeniyle keyfini kaçırıyor olabilir. Fresh bir cilde sahip olmak istiyorsan yağlı ciltler için bakım önerilerini deneyebilirsin.

7840

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü ile günlük bakımında kimyasal kullanımını azaltabilirsin.

31665

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

9597