Yaz aylarında serinleten 4 sağlıklı yiyecek

“Esmiyor!” dediğini duyar gibiyiz; evet esmiyor fakat ferahlamak için başka yollar da var. Bugünlerde serinlik veren yiyeceklerden faydalanmanın tam zamanı.

  • 142PAYLAŞIM
  • 23828OKUMA

Sıcak hava elbette hepimizin zor anlar yaşamasına neden oluyor. Ancak serinleten sağlıklı yiyecekler tüketerek sıcak havalardan çok daha az etkilenebilirsin.

Karpuz

Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında karpuz geliyor. Potasyum ve posa yönünden zengin olan karpuz, sindirim sistemi ve kalp sağlığı için de oldukça faydalı. Aynı zamanda sıcak havalarda yüksek su içeriği sayesinde ferahlık veriyor.

Çilek

C vitamini, folik asit ve antioksidan içeriği ile dikkat çeken bir meyve olan çilek, yüksek su oranı sayesinde de serinlemeye yardımcı oluyor. Yaz aylarında meyve tercihini çilekten yana kullanabilirsin.

Nane

Nane sindirim sistemini düzenleyen bir bitki olmasının yanı sıra yaz aylarında ferahlamaya da yardımcı oluyor. Buz ve nane eklenmiş bir bardak ayran serinlemenizi sağlayacak en ideal içeceklerden biri.

Salatalık

Yüksek posa ve su içeriği nedeniyle 4 mevsim sofralarda bulunması gereken salatalığın özellikle sıcak havalarda önemi daha da artıyor. Posalı olması nedeniyle tokluk sağlıyor, içeriğinde su barındırmasıyla da susuzluk hissinin önüne geçiyor. Bu nedenle yaz aylarında öğünlerine mutlaka salatalığı eklemelisin.

Acı biberin sağlığımıza 6 önemli faydası

Antioksidan özelliğinden gribi engelleyici faydalarına kadar işte acı biberin sağlığımıza faydaları...

4501

Marulun sağlığımıza 9 müthiş faydası

Yaz aylarına doğru gidildikçe daha az rastlayacak olsak da marul, kıvırcık ve iceberg tüketmek için daha vaktimiz var. Sağlık dostu marulu yaz-kış demeden tüketmeye özen göstermelisin.

4904

Cevizin 3 önemli faydası

Gün içerisinde düşünmeden ağzına attığın her atıştırmalık, sinsice sağlığını etkiliyor. Yine de paniğe gerek yok, çünkü uzmanlar atıştırma isteği duyduğunda yiyebileceğin ideal yiyeceği belirledi: Cev

4113

Kestanenin hiç bilinmeyen 8 faydası

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane, pazarlarda yerini buldu. Sokaklarda, evlerde buram buram kestane kokusu hissedilir oldu. Kestanenin insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.

3959