Yaz alerjileri ve belirtileri

Yaz aylarıyla birlikte alerjik hastalıklar da artış gösteriyor. Kozmetik, kimyasal ve ilaçların yanı sıra bitkiler de yaz alerjisine neden olabiliyor. İşte yaz aylarında ortaya çıkan alerjiler…

  • 199PAYLAŞIM
  • 33422OKUMA

Güneş alerjisi

Yaz aylarında güneşin etkileri koyu tenli ciltlerde hafif, açık tenli ciltlerde daha şiddetli olur. Güneş alerjisi, güneş gören bölgelerde kaşıntı, kızarma, şişme gibi reaksiyonlarla ortaya çıkabilir. Bu nedenle yazın güneşten mümkün olduğunca korunmalı, mutlaka koruyucu krem kullanmalısın.

Kozmetik alerjisi

Kozmetik alerjisiyle birlikte egzama, kurdeşen ve akne gibi sorunlar da oluşabilir. Kozmetik alerjisini önlemek için, su ile çıkabilen ürünler kullanmalı, 3 ayda bir kozmetik ürünlerini yenilemeli ve yaz aylarında aşırı fondöten, kapatıcı ya da pudra kullanmaktan kaçınmalısın.

Takı alerjisi

Takı alerjisi ciltte sulanma, kaşıntı, kızarıklık gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Alerjenle temas süresi, temas eden madde konsantrasyonu, ciltte daha önceden bulunan hasarlar, terleme, göz kapakları, kulak memesi gibi hassas cilt bölgeleri, cilt kuruluğu gibi etkenler tablonun oluşumunu etkiliyor. Özellikle deri, nikel ve krom içeren takılar, alerjik reaksiyon geliştirebilir.

Kurdeşen

Kurdeşen, en bilinen yaz alerjileri arasında yer alıyor. Kaşıntı, kızarıklık ve deride kabarma belirtileri ile ortaya çıkıyor. Her yaş grubunda görülebilen bu alerjinin tedavi sürecinde güneşten sakınmak gerekiyor.