Mutluluk veren besinler

İş hayatı, trafik, özel hayat… Metropol hayatının stresi oldukça yoğun. Rahatlamak için vakit de yok… Öyleyse ne yapmalısın?

  • 25PAYLAŞIM
  • 4130OKUMA

İşte seni stresten uzaklaştırıp mutluluğa götürecek besinler:

Süt

Tam olarak uykuya daldırmasa da kalsiyumun ruhsal dalgalanmaları azalttığı biliniyor. Süt stresli veya kaygılı ruh halini tam tersine çevirebiliyor. Gece yatmadan bir bardak ılık süt içerek daha sakinleşmiş bir ruh haliyle uyuyabilirsin.

Yağlı balık

Omega-3 ile dolu olan somon, ton balığı ve diğer yağlı balıklar beyindeki stresi azaltıyor. 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise yeterli miktarda alınan yağ asitlerinin stresli durumlarla karşılaşıldığında kortizol seviyesini kontrol altında tuttuğu tespit edildi.

Yulaf unu

Karbonhidratlar doğal olarak beyinde serotonin hormonu salgılanmasını başlatarak ruh halini iyileştiriyor. Daha fazla lifli olan tahılların sindirilmesi daha uzun sürer ve daha yavaş hızda serotonin hormonu salgılanır. Böylece kahvaltıda yiyeceğin bir kase ılık yulaf unu gün boyunca sakin kalmana yardımcı olur.

Çay

Kahve uykunun kaçmasına neden olurken, bir yudum çay ise uyku için iyi bir sakinleştiricidir. Bazı çay türlerinde bir miktar kafein bulunurken, siyah ve yeşil çay türleri sakinleşmene ve gevşemene yardımcı olur. Yeşil çay, endişeyi azaltan ve uykuyu getiren teanin isimli bir aminoasit içeriyor.

Narenciye

Almanya’da 2002 yılında yapılan bir araştırmada bol miktarda C vitamini alan kişilerin stresli bir durumdan daha kolay bir şekilde kurtuldukları tespit edildi. C vitamini takviyesi alanlarda kan basıncının ve kortizol seviyesinin daha hızlı düştüğü görüldü. Bu nedenle stresli olduğunuz zaman bir portakal ya da C vitamini içeren başka bir yiyecek tüketebilirsin.

Yeşil yapraklı sebzeler

Vücudunun sorunsuz bir şekilde işlemesi için gerekli bir mineral olan magnezyum kaslarının gevşemesine ve sinirlerinin yatışmasına yardım eder. Doğal olarak yeşil yapraklı sebzelerde bulunan magnezyum özellikle ıspanak ve pazı da daha fazladır.

Bitter Çikolata

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre,düzenli olarak çikolata tüketenlerin kanındaki stres hormonunu (kortizol) seviyesi daha düşük. Bitter çikolata vücudu gevşetme, rahatlatma özelliği bulunan flavonoid isimli antioksidanlar içeriyor.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39011

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6020

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

5985

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

7347