Soğuk su ile yıkanmanın 7 faydası

Kimimiz banyo yapmayı çok seviyor kimimiz ise üşengeçlikten erteleyebildiği kadar erteliyor. Üstelik bir de su soğuksa, yıkanma fikri git gide uzaklaşıyor. Peki soğuk su ile yıkanmanın faydaları ile ilgili bu yazıyı okuduktan sonra fikrinin değişeceğini söylesek bize inanır mıydın?

  • 183PAYLAŞIM
  • 30681OKUMA

Soğuk su ile yıkanmak vücudu birçok hastalığa karşı koruyor. Grip, nezle gibi her türlü enfeksiyona karşı koruyucu bir etki oluşturan soğuk su, bakteri ve virüslerin ortadan kalkmasına yardımcı olurken, düzenli şekilde soğuk su ile yıkananlar gripten kansere kadar tüm rahatsızlıkların oluşma riskini azaltıyor.

Vücut direncini artırıyor

Soğuk su ile yıkanmak hastalıklara karşı vücut direncini artırırken virüs, bakteri gibi her türlü hastalığa karşı da savunma mekanizması geliştiriyor.

Kilo vermene yardımcı oluyor

Vücudun soğuk suya maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji harcamaya başlıyor. Böylelikle daha fazla yağ yakarak zayıflamana da yardımcı oluyor.

Kan dolaşımını hızlandırıyor

Hem kan dolaşımını hızlandırıyor hem de kan akışını hayati organlara yönlendirerek vücudunun daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Depresyonu engelliyor

Soğuk su ile yıkanmak beynin mavi noktalarını uyararak noradrenalin üretimini artırıyor.Böylelikle depresyonun önlenmesine yardımcı oluyor.

Cilt ve saçlarının parlamasını sağlıyor

Açık gözeneklerinin daralmasını sağlayan soğuk su, canlı ve parlak bir cilde kavuşmanı sağlar. Ayrıca soğuk su ile yıkananların saçları da daha parlak oluyor.

Uyku düzenine kavuşmanı sağlıyor

Uyku sorunu yaşıyorsan, soğuk suyun şok etkisiyle rahat bir uykuya geçebilirsin.

Nefesini düzenliyor

Soğuk su ile yıkandığında daha derin nefes alıp vermeye başlarsın. Bu sayede akciğerlerin açılır ve daha fazla oksijen almana yardımcı olur.