Yaşlılarda depresyon ile mücadele etmenin 3 yolu

Zamanı geldiğinde, sağlıkla ve mutlulukla yaşlanmak hepimizin isteği. Sağlıklı beslenmek, stresten uzak kalmak, düzenli spor yapmak, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak ise sağlıklı yaşlanmakta önemli rol oynuyor.

  • 19PAYLAŞIM
  • 3112OKUMA

Yaşlılık depresyonu günümüzde giderek artan bir hastalık haline geldi. Yaşlılarda depresyon kişinin genel sağlığını bozuyor, sosyal ilişkilerini etkiliyor ve hastanın yakınlarına büyük sorumluluk getiriyor.

Yaşlılıkla birlikte çevreye ilginin azalması, beden sağlığının daha çok ön plana çıkması doğal bir süreç. Ancak bu dönem kişinin hayatını sıklıkla gözden geçirdiği, fiziksel problemler yaşadığı, maddi ve manevi sıkıntılarla karşılaştığı çok hassas bir dönemde olabiliyor. Bu nedenle yaşlılarda depresyon belirtileri sıklıkla görülüyor ve tedavisi mümkün olduğundan gözardı edilmemesi gerekiyor.

Yaşlılarda depresyon ile mücadele etmenin yolları:

Bol bol sohbet edin

Yaşlılık depresyonuna karşı sohbetlerden uzak kalınmamalı. Bu noktada özellikle hasta yakınlarına önemli görevler düşüyor. “Çok yaşlandı artık duymuyor ya da hep aynı şeyleri anlatıyor” diyerek yaşlılarla sohbetten kaçınmamanız gerekiyor. Çünkü o sohbetler, yakınlarınız için çok büyük önem taşıyor ve onları bir anlamda hayata bağlıyor.

Hobilerinden uzaklaşmamasını sağlayın

Örneğin patik örmek, çiçek yetiştirmek veya film seyretmek kişinin hayatla bağlantısını güçlendiriyor.

Beslenmesine dikkat edin

Yaşlılık depresyonu için de sağlıklı ve dengeli beslenmek de son derece önemli. Akdeniz tipi beslenme, bol miktarda beyaz et ve sebze-meyve tüketimi kişinin vücut ve zihin sağlığı için büyük önem taşıyor. Günlük yürüyüş egzersizleri de yaşlılık depresyonuna karşı oldukça faydalı.

 

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

5985

Kış depresyonu nasıl geçer?

Kış mevsimi yaklaşırken bedenin ve ruhun soğuyan havaya adapte olmakta zorlanabilir. Bu durum da kış depresyonunu tetikleyebilir.

4183

Depresyondaki kişiye söylenmeyecek 3 şey

Depresyon, duygusal ve bedensel bazı belirtilerle ortaya çıkan ruhsal hastalık durumudur.

16069

Yaşlı gösteren 7 makyaj hatası

Günlük makyajında fark etmeden yaptığın hatalar olduğundan daha yaşlı görünmene sebep olabilir.

29757