Soğuk algınlığı evde nasıl geçer?

Havalar bir sıcak bir soğuk. Hal böyle olunca soğuk algınlığı da kaçınılmaz oluyor. Özellikle kışın başımızın belası olan soğuk algınlığıyla başa çıkmak için evde bu doğal yöntemleri uygulayabilirsin.

  • 24PAYLAŞIM
  • 4022OKUMA

Havalar bir sıcak bir soğuk. Hal böyle olunca soğuk algınlığı riski de kaçınılmaz oluyor. Özellikle kışın başımızın belası olan soğuk algınlığıyla başa çıkmak için evde bu doğal yöntemleri uygulayabilirsin.

Bal

Ballı çay ya da bal ile karıştırılmış ılık limon suyu özellikle öksürük problemine çok iyi gelecek. Üst solunum yolu rahatsızlığı yaşıyorsan, bal kullanımı ile öksürüğünü dikkat çekici ölçüde azaltabilirsin.

C vitamini

Araştırmalar C vitaminin soğuk algınlığı süresini kısalttığını belirtiyor. Ancak C vitamini soğuk algınlığına yakalanmanın önüne geçemiyor. C vitamini genellikle güvenli olarak kabul edilir, ancak yoğun kullanım halinde ishal ve mide bulantısına da neden olabilir.

Çinko

Soğuk algınlığının ilk günlerinde çinko takviyesi almak, hastalığın süresini kısaltıyor ve daha çabuk iyileşmene neden oluyor. Bakliyatlar çinko açısından zengin yiyeceklerdir ve beslenme düzenine eklediğinde ihtiyaç duyulan çinkoyu rahatlıkla sağlayabilir.

Sıcak içecekler

Sıcak içeceklerin göğüs ve sinüslere iyi geldiği ve buralardaki birikintilerin kolaylıkla çıkarılmasına iyi geldiği uzun zamandır bilinen bir şey. Kısacası sıcak içeceklerin, oda sıcaklığındaki diğer içeceklere göre soğuk algınlığı tedavisinde rahatlama yarattığı söylenebilir.

Tuzlu su

Tuzlu su ile burun yıkamak tıkanıklığı ve sinüsleri temizler. Soğuk algınlığında tuzlu su ile burnunu temizlemen rahatlamanı sağlar. Ancak mutlaka kaynatılmış ya da steril su ile tuzun karıştırılması gerekiyor. Aksi taktirde enfeksiyon kapma riskin artıyor.

Gribe iyi gelen bitki çayları

Bitki çayları, soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini kısaltıyor. Hatta bazı araştırmalar, belirli bitki çaylarının soğuk algınlığını önlediğini de ortaya koyuyor. İşte soğuk algınlığı ve gribe i

4662

Grip olduğunda uzak durman gereken besinler

Grip, herkesin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlık. Gribi atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da, bazı besinlerden uzak durarak hastalığı daha kolay atlatabilirsin.

3878