Utanç Verici Sağlık Sorunları ve Çözümleri

Sanırım tamponu değiştirmeyi unuttum! Biz kadınlar, pek çok işi aynı anda yapmaya çalışırız çünkü günlük programlarımız son derece yoğundur. Eper tamponunuzu değiştirmeyi unuttuysanız bu, genellikle koku ve rahatsızlık hissi ile kendini belli eder. Çözüm: Tamponu güvenli bir şekilde çıkartmaya çalışın. Eğer kendi başınıza çıkartamıyorsanız derhal jinekoloğunuza gitmelisiniz demektir. Unutmayın, tampon içeride çok kaldığı zaman vajinal […]

  • 20PAYLAŞIM
  • 3224OKUMA

Sanırım tamponu değiştirmeyi unuttum!
Biz kadınlar, pek çok işi aynı anda yapmaya çalışırız çünkü günlük programlarımız son derece yoğundur. Eper tamponunuzu değiştirmeyi unuttuysanız bu, genellikle koku ve rahatsızlık hissi ile kendini belli eder.
Çözüm: Tamponu güvenli bir şekilde çıkartmaya çalışın. Eğer kendi başınıza çıkartamıyorsanız derhal jinekoloğunuza gitmelisiniz demektir. Unutmayın, tampon içeride çok kaldığı zaman vajinal enfeksiyona ve nadiren de olsa toksik şoka neden olabilmektedir.
Diyaframım sıkıştı!
Doğum kontrol yöntemi olarak diyafram kullanıyorsanız onu çıkartamama riskiniz olabilir. Kadınlar, böyle durumlarda genellikle doktora gitmekten utanırlar ve kendi başlarına diyaframlarını çıkartmaya çalışırlar. Bu durumda paniğe kapılabilir ve vajinanıza, hele ki tırnaklarınız uzunsa, zarar verebilirsiniz.
Çözüm: Paniğinizi dindirin ve sakin bir şekilde diyaframı çıkartmaya çalışın. Eğer hala çıkaramıyorsanız jinekoloğunuzu görmeniz gerekiyor demektir.
Hapşırdığımda az miktarda idrar kaçırıyorum
 Bu, sanıldığından çok daha fazla kadının başına gelen bir durumdur fakat kadınlar bundan bahsetmek istemezler. Özellikle de doğal yöntemle birden fazla çocuk doğuran, aşırı kilolu ya da ailesinde strese bağlı idrar tutamama geçmişine sahip kadınların başına gelen bu durumun da çözümü elbette var.
Çözüm: Bu konuyu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz, size evde yapabileceğiniz egzersizler önerecektir. Bunlar işe yaramadığı durumlarda ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak bu sorununuzun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Böyle bir şikayetiniz varsa kegel egzersizleri yaparak, kafein alımını bırakarak, sık sık tuvalete çıkarak, özellikle de cinsel ilişki ve spordan önce idrar torbanızı boşaltarak istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.
Seks sırasında benden garip bir sıvı fışkırdı!
Bu, kadınlara anormal geldiği için, en çok utanılan durumlardan biridir. Halbuki bazı kadınlar, boşalırken fazla miktarda sıvı çıkabilir. Bazı coşkulu cinsel birlikteliklerin sonunda ise kadınlar kimi zaman küçük miktarda idrar kaçırabilirler.
Çözüm: Eğer yukarıdaki durumlardan biriyle karşı karşıya kaldıysanız paniklemeyin. Kadınların ekstra sıvı ile boşalması son derece normaldir ve hiçbir tehlikesi yoktur. Ayrıca cinsel birliktelikten hemen önce tuvalete çıkarak idrar kaçırma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
Cinsel ilişkiden sonra benden, partnerimin de aldığı, kötü bir koku yayılıyor!
 Vücudumuzda doğal kokular vardır fakat bu kokular, normalden daha kuvvetli oldukları zaman dikkat etmek gerekir. Vajinanızdaki bu koku, bakteri dengesinin bozulduğunun bir göstergesi olabilir. Vajinanızda koku varsa, akıntı için de dikkat etmek gerekir. Genellikle bu durum, farklı renkte bir akıntı ile kendini belli eder.
Çözüm: Böyle bir durumda jinekoloğunuza danışın. Doktorunuz basit bir tedavi ile bu durumun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ayrıca her gün yoğurt yiyerek vajinal floranızın düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 

Günlük hayatınızı etkileyen bir sağlıkj sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir jinekoloğa başvurmanızı tavsiye ederiz.