Kadınlarda Sırt Ağrısının nedenleri

Yüksek topuklu ayakkabı giymek Belli bir yükseklikteki ayakkabılar omuriliğinizi yorarlar. Ayrıca topuklu ayakkabı giyen kadınların yarısı ayaklarından sakatlık yaşarlar ve bu da sırt ağrısına neden olabilir. Topuklu ayakkabınızı çok yüksek seçmemenizde fayda var. Ağır çanta taşımak Bir kadının çantasının ortalama ağrılığı 7 kg’dır. Bu kadar ağır bir şeyi omuzunuzda taşımak kolayca sırt ağrısına neden olur. […]

  • 22PAYLAŞIM
  • 3539OKUMA

Yüksek topuklu ayakkabı giymek
Belli bir yükseklikteki ayakkabılar omuriliğinizi yorarlar. Ayrıca topuklu ayakkabı giyen kadınların yarısı ayaklarından sakatlık yaşarlar ve bu da sırt ağrısına neden olabilir. Topuklu ayakkabınızı çok yüksek seçmemenizde fayda var.
Ağır çanta taşımak
Bir kadının çantasının ortalama ağrılığı 7 kg’dır. Bu kadar ağır bir şeyi omuzunuzda taşımak kolayca sırt ağrısına neden olur. Çantanızın sırt ağrısı yapmaması için, çanta ağırlığınızın vücut ağırlığınızın %10’undan fazla olmamasına dikkat edin.
Kambur durmak
Kambur durmak, duruşunuzu zamanla bozar ve sırtınızın alt bölgesine ekstra stres bindirir. Kaslarınızı yormak demek, sırt ağrısı demektir. Kambur durduğunuz anlar hemen duruşunuzu düzeltin ve oturacağınız sandalyeyi doğru seçin.
Çok uzun süre oturmak
Oturmak, kambur durmanın en iyi arkadaşıdır. Özellikle de ofiste, bilgisayar başında iş yapanlar bu sebeple çok sırt ağrısı çekerler. Eğer uzun süre oturanlardansanız, her 20-30 dakikada bir duruşunuzu değiştirin. Kalkın, vücudunuzu esnetin, telefon görüşmelerinizi ayakta yapın ve bina içinde gezinin. Uzun yolculuklara çıkıyorsanız her 90 dakikada bir arabadan inin ve vücudunuzu esnetin.
Stres
Stresli bir yaşam (her yere acele etmek, sürekli endişe etmek, gece geç saatlere kadar uyanık kalmak…) sırt kaslarınızın gerilmelerine neden olur ve bu da spazm oluşmasını sağlar. Kendinize rahatlamak için zaman verin ve sırtınızı yoga, egzersiz, esneme gibi hareketlerle sağlıklı tutmaya odaklanın.
Kendinizi fiziksel olarak zorlamak
Fiziksel aktiviteler, yeni spor dalları denemek gibi durumlar sırt ağrılarına neden olabilirler. Fazla ağır kaldırmak da sırt ağrısına neden olur. Ağır şeyleri doğru şekilde kaldırmayı bilmek, sırtınıza yük binmesini engelleyecektir.
 

Sırt ağrısı eğer günlük hayatınızı fazlaca etkiliyorsa, mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.