Dar pantolon giyenlere kötü haber

Son dönemlerin en moda kıyafeti olan dar pantolonlar hakkında yapılan araştırmalarda tehlikeli bir durum ortaya çıktı. Uzmanlar düşük belli veya dar pantolonlar giyenlerin kasık bölgesinde ciddi sorunlar yaşayacağını bildirdi. Düşük bel ve dar pantolonların, taşıdığı sağlık riskleri açısından masum olmadığını, güzel ve zayıf görünme arzusunun sağlık sorunlarına yol açtığını ifade eden Dr. Özfidan, Modayı takip […]

  • 27PAYLAŞIM
  • 4452OKUMA

Son dönemlerin en moda kıyafeti olan dar pantolonlar hakkında yapılan araştırmalarda tehlikeli bir durum ortaya çıktı. Uzmanlar düşük belli veya dar pantolonlar giyenlerin kasık bölgesinde ciddi sorunlar yaşayacağını bildirdi.

Düşük bel ve dar pantolonların, taşıdığı sağlık riskleri açısından masum olmadığını, güzel ve zayıf görünme arzusunun sağlık sorunlarına yol açtığını ifade eden Dr. Özfidan, Modayı takip etmek uğruna acı çeken kişilerin uyluk bölgesinde ‘meralgiaparesthetica’ adı verilen sinir sıkışması olabileceğini, bunun sonucunda da bacaklarda his kaybı yaşanabileceği uyarısı yaptı.

Vücuttaki kan akışını bozabilir
Dar pantolonlar kan akışını bozuyor.

Özellikle bacak bacak üstüne atanlarda, alaturka tipi tuvalette uzun süre kalanlarda, dar pantolon giyenlerde ve şeker hastalarında, meraljiaparestetika görülebileceğini söyleyen Dr. Özfidan, “Bacaklarda uyuşma, yanma ve Ağrı şeklinde kendisini gösteriyor.

Tabii ki herkeste olacak diye bir şey yok. Bu kişinin kas yapısı, bağ dokusu ve sinirlerin geçtiği kanalın darlığına göre değişebiliyor.

Meraljiparestetika, belimizden çıkıp, kasığımıza doğru inen bir sinirin sıkı bir pantolon, kemer ya da korse ile sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bu sinir sıkışmasına bağlı olarak, uyluk bölgesinin dış yanında uyuşma oluşabilir. Uyluğunun dış yanında uyuşması olan kişilerin kıyafetlerini bu açıdan gözden geçirmelerini öneriyorum” diye konuştu.