Topuk çatlaklarına 3 doğal çözüm

Ayağının estetiğini bozan ve canını acıtan topuk çatlaklarından uygulayabileceğin doğal yöntemlerle kurtulabilirsin.

  • 159PAYLAŞIM
  • 26586OKUMA

Kış mevsiminde soğuktan, yaz döneminde ise sıcak, deniz ve kum gibi nedenlerden kuruyan topuklarımız çatlamaya başladığında hem bizi rahatsız ediyor hem de ayaklarımızın görüntüsünü bozuyor. Topuk törpüleri, ayak bakım kremleri ve ponza taşları kullanmak da kimi zaman topuk çatlaklarını iyileştirmek için yetersiz kalıyor. İşte bu durumda birkaç doğal karışım ile ayaklarını eski güzelliğine kavuşturabilirsin.

Topuk çatlakları için ballı kür tarifi

Evde çok kolayca hazırlayabileceğin bu pratik tarif ile topuklarının sertliği tarihe karışacak. Yarım kova ılık suyun içerisine bir bardak bal koyup karıştırdıktan sonra ayaklarını bu karışım içinde 20 dakika beklet. Balın içindeki nemlendirme ve antiseptik özelliği, topuk çatlaklarını iyileştirecek ve ayaklarının rahatlamasına yardımcı olacak. Haftada bir defa ya da gereksinim duyduğun zaman bu yöntemi uygulayabilirsin.

Topuk çatlakları için maske tarifi

Zeytinyağı ve yulaf ezmesiyle hazırlayacağın doğal maske tarifiyle ayakların yumuşacık olacak. 4-5 damla zeytinyağı içerisine bir yemek kaşığı toz halindeki yulaf ezmesini koyup macun kıvamına gelene kadar karıştır. Macun kıvamındaki bu karışımı ayaklarının topuk bölümüne ve çatlayan yerlerine uygulayabilirsin. Yarım saat beklettikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsin.

Topuk çatlakları için muzlu kür tarifi

Cildini nemlendirmek için yapman gereken en basit ve kolay yöntemlerden biri de muz kullanmaktır. Bir adet muzu ezdikten sonra ayaklarına sür ve sadece on beş dakika beklet. Topuklarındaki çatlaklar yok olana kadar, her gün bu yöntemi uygulayabilirsin.

Cilt güzelliği için 3 karpuz maskesi tarifi

Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak istiyorsan, karpuz maskelerinden faydalanabilirsin.

15621

Yüzdeki çiller için 4 doğal yöntem

Yüzdeki çillerinin görünümünü bir nebze de olsun azaltmak istiyorsan doğal yöntemlerden faydalanabilirsin.

24122

Yüz için greyfurt maskeleri

Greyfurt maskesi ve suyu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsin.

9688

Badem yağının güzelliğe 7 faydası

Badem yağınla cildinde ve saçlarında mucizeler yaratabilirsin. Hemen hemen tüm kozmetik ürünlerinde bulunan badem yağı, cildinde birden fazla olumlu etki yaratır.

50313