Sosyal medyaya çocuğunun fotoğraflarını yüklemeden önce bilmen gerekenler

Yemek yerken, uyurken, ağlarken, gülerken, kızgınken… Ebeveynler artık çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyor. Keyifle yapılan bu paylaşımlar bazen çocuklar için tehlike arz edebiliyor.

  • 28PAYLAŞIM
  • 4582OKUMA

Ancak bu konuda çoğu ebeveyn davranışlarının farkında değil. Ayrıca bir çok kişi yayınladıklarını kimlerin görüp kimlerin göremeyeceği konusunda da bilinçli değil.

Peki sosyal medyada paylaşılmaması gereken çocuk fotoğrafları nelerdir? İşte cevabı;

Bebeklik fotoğrafları

Şu anda çocuğun bebek bile olsa ileride büyüyecek, genç ve yetişkin olacak. Bu nedenle ileride utanmasına yol açacak fotoğrafları paylaşmadan kaçınmalısın. Örneğin; tuvalette iken çekilmiş fotoğrafları varsa sosyal medyada yayınlamak yerine evindeki albümde saklayabilirsin.

Başka çocukların fotoğrafları

Tanıdığın, akraban ya da aile dostun… Aslında yakınlık derecesi çok da önemli değil. Başka bir çocuğun fotoğrafını paylaşmadan önce ailesinin buna izin verip vermeyeceğini, rahatsız olup olmayacağını mutlaka düşünmelisin.

İsimlerinin göründüğü fotoğrafları

Bir okul etkinliği için yaka kartı, takım forması ya da karne; paylaşmadan önce, çocuğunun isminin görünmediğinden emin olmalısın.

Hasta halleri

Çocuğunun hasta, mutsuz hallerini sosyal medyada paylaşan ebeveyn aslında kendini sorgulamalı. Hasta halini paylaşmak yerine, kısa bir bilgilendirme çok daha nezaketli olur.

Çocuklarda duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu çocuk gelişimini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocuklarda omurganın ve kas-kemik yapılarının uyumunun bozulması duruş bozukluğuna neden oluyor.

6482

Çocuklara yapılmaması gereken davranışlar

Çocuğuna farkında olmadan yaptığın davranışlar, gelecekte büyük travmalar yaşamasına neden olabilir.

4648

Bebeğinin sağlıklı olduğunu gösteren refleksler

Tüm sağlıklı bebekler, reflekslerle doğarlar. Yeni doğan bebekler, kendilerini birçok refleks sayesinde koruma yeteneğine sahiptirler.

4225

Bebeğinle iletişiminde dikkat etmen gerekenler

Bebekler ebeveynlerinin her söylediğini anlamasalar da, ne demek istediklerini hissederler. Bu nedenle bebeğinle iletişim kurarken sıkça yapılan hataları bilmen ve bunlardan kaçınman gerekir.

3700