Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

  • 46PAYLAŞIM
  • 7581OKUMA

Çünkü gün içerisinde tükettiğimiz ara öğünler; kan şekerini düzenliyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve hızlı acıkmayı önlüyor. Böylelikle bir sonraki öğünde daha fazla yemeni de engellemiş oluyor.

Sağlıklı 5 ara öğün:

Kuruyemiş

Enerji dolu bir ara öğün, hem ihtiyacımız olan proteini sağlıyor hem de yararlı yağlar içeriyor. Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ile dilediğin kuru meyveyi karıştırıp gün içerisinde tüketebilirsin.

Yaban mersini

Ara öğün olarak taze bir şeyler tüketmek istiyorsan yabanmersini tam sana göre. Bu harika atıştırmalık sağladığı yüksek antioksidan etki sayesinde kas toparlanmasını üç kat artırıyor. Dilersen yoğurda karıştırıp da yiyebilirsin.

Hindi füme

Et ürünlerini seviyorsan, tam tahıllı ekmek ve hindi fümeyle hazırlayacağın bir sandviç gün içerisinde ihtiyacın olan enerjiyi sana geri kazandırır. Yüksek proteine ve düşük yağ içeriğine sahip hindi füme ile kompleks karbonhidrat kaynağı olan tam tahıllı ekmek mükemmel bir ara öğün alternatifi olacak.

Kinoa

Ara öğün için harika bir alternatif olan kinoayı mutlaka beslenme düzenine dahil etmelisin. Yüksek protein ve lif içeriğine sahip kinoayı haşlayıp bir bardak süt veya yoğurdun içine koyarak da tüketebilirsin.

Yoğurt

Gün içerisinde ihtiyacın olan karbonhidratı ve proteini alman büyük önem taşıyor. Probiyotik yoğurdun içine katacağın yulaf ve taze meyve sayesinde hem ihtiyacın proteini alabilir hem de sindirim sistemini güçlendirebilirsin.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

39284

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

6279

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

6328

Chia tohumu hakkında bilinmesi gerekenler

Son dönemin en popüler besini olan Chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor.

4470