Mutsuz olmanın 7 nedeni

Gün içerisinde farkında olmadan yaptığın bazı şeyler mutsuz olmana sebep olabilir. Hatta seni mutsuz eden şeyler hayatının rutinleri arasında da olabilir. Her sabah uyandıktan sonra yüzünü yıkamak, dişini fırçalamak, giyinmek, işe gitmek gibi.

  • 177PAYLAŞIM
  • 29631OKUMA

Her şeyden şikayet etme

Biriktirdiğin mutlu anıları düşünmek yerine sürekli geçmişte yaşadığın kötü şeyleri hatırlıyorsan kendini mutsuz etme hastalığına yakalanmış olabilirsin. Bunları sürekli düşünmek ve sürekli dile getirmek, mutsuz olmak için yeterli sebep. Artık şikayet etmek yerine çözüm odaklı düşünmenin zamanı geldi.

Kendini başkalarıyla kıyaslama

Başkalarında olup da kendinde olmayan şeyleri düşünüp kendi kendini mutsuz etme. Unutma ki sen de olan şeyler de başkalarında yok.

Kaygılarını bir kenara bırak

Sürekli bir şeyleri kafana takıp, felaket senaryoları yazmayı bir kenara bırak. Unutma ki vesvesenin sonu yoktur.

Pes etme

Yaşadığın sorun ne kadar büyük olursa olsun, teker teker üstesinden gelebilirsin. Ya da yaşadıklarından feyz alıp, sorunları bir kenara bırakıp, yeni ufuklara açılabilirsin.

Sevmediğin şeyleri yapma

“Elalem ne der” ekseninden bir an önce kurtulmalısın. Sırf kendini mecbur hissettiğin için sevmediğin şeyleri seni mutsuz ettikleri halde yapmaya devam etmemelisin.

Seni mutsuz eden ilişkileri sürdürme

Enerjini düşüren, seni olumsuz etkileyen insanları inat ve ısrarla yaşamında tutmaya devam ettiğin sürece mutsuz olursun.

İnsanları değiştirmeye çalışma

İnsanları değiştirmekle uğraşmak yerine o enerjiyi hayallerini hayata geçirmek için harcayabilirsin.