Siyatik ağrılar için 7 doğal yöntem

Sırtının alt kısmında başlayan, kalçana ve ayaklarına kadar uzanan bir ağrı mı var? Oturmakta, yürümekte ve hatta yatmakta zorlanıyor musun? Bu ağrılar siyatik ağrıların habercisi olabilir.

  • 108PAYLAŞIM
  • 18060OKUMA

Siyatik ağrılar son dönemde çok daha fazla görülmeye başlanan bir rahatsızlık. Sinir etrafında bulunan dokularda şişme ya da iltihaplanma veya hasar görmüş disklerin sinirlere baskı yapmasıyla siyatik ağrılar ortaya çıkıyor.

Başlangıç aşamasındaki siyatik ağrılardan evde yapacağın doğal yöntemlerle kurtulabilirsin.

Dengeli beslenme:

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı vücudunun kendi kendini iyileştirme kapasitesini güçlendirir. Limon ve narenciye ürünleri ise hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de siyatik siniri çevresindeki dokularda oluşan şişkinlikleri hafifletir.

Düzgün bir duruş:

Otururken, uyurken ve esneme hareketleri yaparken düzgün bir duruşu korumak siyatik ağrıların oluşmasını önlüyor.

Gevşeme teknikleri:

Siyatik ağrılarını azaltmak için, bazı gevşeme tekniklerini uygulamak gerekiyor. Gevşeme hareketleri kronik siyatik ağrılarının etkilerini azaltmakta büyük etki yaratıyor. Bu tekniklerden en etkilisi karın üzerine yatmak ve kalçaların altına bir yastık ya da rulo haline getirilmiş bir havlu koymak. Bir diğer teknik ise başının altına koyacağın bir yastık ile sırt üstü yatmak ve ayaklarını bir sandalyeye uzatmak.

Sıcak ve soğuk kompres uygulamak:

Ağrıların en yoğun olduğu bölgeye 15-20 dakika boyunca sıcak ve soğuk kompres uygulayabilirsin. Soğuk ve sıcak kompres uygulamak siyatik siniri çevresindeki dokulardaki şişkinlikleri giderir ve bu da ağrıyı azaltır. Bu yöntem ağrıyı hızlı şekilde ortadan kaldırır.

Esneme hareketleri:

Sırtının alt bölgesi için yapacağın esneme hareketleri sinir köküne yapılan baskıyı azaltır. Bu ağrı ve şişkinliğin önüne geçer.

Kabızlığı önle:

Siyatik ağrılarının önde gelen nedenlerinden bir tanesi kabızlıktır. Bu nedenle diyetine bol miktarda lifli gıda eklemelisin.

Bol miktarda su tüket:

Vücudunu susuz bırakmamak ve dengede tutmak için günlük 2 litre su tüketmelisin. Bol su içmek, siyatik ağrılarına neden olan kabızlığı ve diğer sorunların yok edilmesini kolaylaştırır.

Yüzdeki çiller için 4 doğal yöntem

Yüzdeki çillerinin görünümünü bir nebze de olsun azaltmak istiyorsan doğal yöntemlerden faydalanabilirsin.

24154

Doğumun başlaması için 7 doğal yöntem

Doğum yaklaştıkça anne adayı sabırsızlanır ve bir an önce bebeğini kucağını almak ister. Ancak şu da bir gerçek ki, doğum 37 ile 40 hafta arasında herhangi bir gün gerçekleşebilir. Peki bebek anne kar

11932

Kuru saçlar için 3 doğal yöntem

Kuru saçlara sahipsen saçlarını nemlendirmek için bu doğal yöntemleri uygulayabilirsin.

12103

Ayak kokusuna 8 doğal yöntem

Ayak kokusuna doğal çözüm yolları arıyorsan, modavemoda.com'un önerilerini uygulayabilirsin.

4267