Adet döneminde denize girilir mi?

Yıl boyunca tatil, deniz, kum, güneş hayalleri kuran kadınların en büyük sıkıntılarından biri adet dönemi.... Peki adet döneminde denize girilir mi?

  • 190PAYLAŞIM
  • 31910OKUMA

Uzmanlar adet dönemindeyken denize girmenin “sakıncalı olduğu” görüşünün herhangi tıbbi bir temeli olmadığını belirtiyor.

Adetliyken kaçıncı gün denize girilir?

Adet döneminin 1. ve 2. günlerinde yoğun kanamanın yaşanması durumunda rahat edemeyeceğin için denize girmemelisin. Ancak denize girdiğin takdirde herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmediğini de bilmelisin.

Denize girerken tampon kullanımı

Adet döneminde tampon kullanarak da denize girebilirsin. Ancak tampon ile denize girdiğinde, 4-6 saat aralıklarla değiştirilmesi gereken tamponu daha sık değiştirmelisin. Vajinadaki mikropların üremesini önlenmek için denizden çıktıktan sonra mutlaka yeni tampon kullanmalısın. Bu sayede enfeksiyon riskini önlemiş olursun.

Adet geciktirici ilaç kullanımı

Adet döneminde denize girmenin bir diğer yolu da, adet geciktirici ilaç kullanımı. Fakat ilaçların içeriğinde hormon olduğundan, vücudundaki hormon düzeyine müdahale edebilir. İlaç kullanımı için mutlaka bir doktora danışmalısın.