Salatalık suyunun sağlığa 6 önemli faydası

Susadığında içmen gereken içeceklerden biri de salatalık suyu...

  • 210PAYLAŞIM
  • 35130OKUMA

Sıfır kalorili gıdalar arasında yer alan salatalık suyu aynı zamanda diyet listelerinin de baş tacı… Hazırlaması kolay ve tam bir vitamin deposu olan salatalık suyu sağlığın için de büyük etkiler yaratıyor.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt

Salatalığın ana besin maddesi olan silika, hem cildinin nemini korur hem de esnekliğini artırır. Bunlara ek olarak bol bol su tüketmek de cildinin sağlıklı kalmasını sağlar. Salatalık suyunu tükettikten sonra, kalan salatalıklar ile gözlerine masaj ya da yüzüne maske de yapabilirsin.

Susuzluğu giderir

Vücudunun ihtiyacı olan suyun bir kısmını salatalık suyundan karşılayabilirsin. Salatalık suyu susuzluğu gidermekle kalmaz stresi de gidermeye yardımcı olur.

Kanserle mücadele eder

Araştırmalar, salatalığın içerisinde bulunan cucurbitanic adlı bileşenin kanser tedavisinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu bileşen kanseri tek başına durduracak kadar güçlü değil, ancak tedavi sırasında uygulanan diyette destekleyici olarak kullanılabilir.

Kilo vermeni hızlandırır

Salatalık suyunu diyetine eklendiğinde, kolay şekilde daha az kalori almanı sağlar. Salatalık aynı zamanda hafif bir müshil gibidir ve bağırsaklardaki fazla suyu rahatlıkla boşaltmana yardımcı olur.

Tansiyonu düşürür

Potasyum ve sodyum deposu olan salatalık, hem yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur, hem de tansiyonun kontrol altında kalmasını sağlar.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Salatalık çok fazla miktarda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar da serbest radikallerin vücudunda oluşmasını engeller ve erken yaşlanmanın önüne geçer.

Salatalığın güzelliğe 6 önemli katkısı

Salatalığın güzelliğe olan katkıları saymakla bitmiyor.

21193