Metabolizmayı hızlandıracak 7 öneri

Metabolizmanın yavaşlaması, başta kilo olmak üzere pek çok sağlık problemini de beraberinde getiriyor.

  • 107PAYLAŞIM
  • 17833OKUMA

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve yaşlılıkla birlikte metabolizmanın hızı yavaşlar ve vücudumuzda kilolar yavaş yavaş yer etmeye başlar. Metabolizmayı hızlandıracak önerilerle hem daha fazla kalori yakabilir hem de kendini daha enerjik hissedebilirsin.

Kahvaltı çok önemli

Aktif bir güne başlamanın ilk öğünü kahvaltıdır. Bu ilk öğünü atlarsan metabolizman can çekişmeye başlar. Bunun için sabah kahvaltısında sağlıklı yağ, protein, yeşillik ve lif karışımını iyi dengelemen gerekli. Örneğin; sebzeli bir omlet sabah kahvaltısında bu dengeyi çok iyi sağlar.

4-6 saat kuralını uygulayın:

Gün içerisinde küçük porsiyonlarla sık yemek yeme metabolizmanın hızını artırır. Her öğün arasında 4 ila 6 saat boşluk olursa testosteron üretimi de artar. Böylelikle kilo vermen ve kas ağırlığının artması da kolaylaşır. Eğer öğünler arası aşırı açlık hissediyorsan, tokluk hissi verecek olan sağlıklı yağları da ana öğünlerine ekleyebilirsin.

Terlemeyi unutma

Metabolizmayı hızlandıracak önerilerin yanında, egzersizin de çok önemli olduğunu unutmamalısın. Özellikle kardiyo çalışmaları hem yağ yakışını artırır hem de kas yapımını güçlendirir. Gün içinde aktif olmak ise, tüketilen gıdaların metabolizma tarafından düzenli şekilde emilimini sağlar.

İçtiğin su miktarını artır

Kendini gün içerisinde susamış hissediyorsan, metabolizmanın yavaşladığının sinyalleri geliyor demektir. Araştırmalara göre, vücudun kronik şekilde susuz kalıyorsa, bunun yılda 4 kilogram daha fazla kilo almakla sonuçlandığını bilmelisin. Bu nedenle su içmeyi ihmal etmemeli ve günlük tükettiğin su miktarını artırmalısın. Sadece su içemiyorsan, meyvelerden veya bitki çaylarından destek alabilirsin. Örneğin yeşil çay su ile karıştırıldığında işleri kolaylaştırabilir. Yeşil çayın yapısı gereği metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu da unutmamak gerekli.

Sağlıklı yağlar tüketmelisin

Öğünlerine sağlıklı yağları eklemek daha uzun süre tok kalmanı sağlar ve sindirimi kolaylaştırır. Böylece öğünler arası atıştırmalıklara daha az ihtiyaç duyarsın.

Baharat kullanımı

Baharatların metabolizmayı hızlandırdığını biliyor muydun? Tarçın, zencefil ve acı biber bunun için birebirdir. Yiyeceklerine baharat eklemek, vücuttaki dolaşımı da hızlandıracağından hücrelerin detokslanacaktır.

Yeterli uyku

Düzenli ve yeterli uyku uyumak, sadece hormonlarınının dengesini sağlamakla kalmaz; aynı zamanda metabolizmanı da hızlandırır. Kaslarının ve sindirim sisteminin dinlenmeye ve onarıma ihtiyacı vardır. Uyku işte tam da bunu gerçekleştirir. Her gece en az 7-8 saat uyumaya özen göstermelisin.