Ramazanda cilt bakımı için 8 öneri

Ramazan ayında uzun süre susuz kalmak ve güneşin etkileri birleşince cildin kuruyarak yıpranabilir. Bu nedenle Ramazanda cilt bakımına iki kat daha özen göstermelisin.

  • 192PAYLAŞIM
  • 32120OKUMA

Uyku düzeni

Ramazanda uyku düzenin değişeceği için uykusuz kalmamaya dikkat etmelisin. Düzenli uyku cilt güzelliğinde büyük rol oynar.

Susuz kalma

Su, canlı ve sağlıklı bir cilt için büyük önem taşıyor. Bu nedenle iftardan sahura kadar aralıklarla en az 1.5 litre su tüketmelisin.

Nem takviyesi

Cildine hem içeriden hem de dışarıdan nem takviyesi yapmalısın. Cilt tipine uygun bir nemlendirici yıpranmaya karşı koruyucu kalkan görevi üstlenir. Eğer yağlı bir cilde sahipsen yağ oranını dengeleyen bir nemlendirici kullanabilirsin.

Cilt temizliği

Cildini sadece su ile temizlemek yeterli olmayabilir. Cildin yağlı ise yüz temizleme jeli, cildin kuru ise süt formunda temizleyici kullanabilirsin.

Sağlıklı beslenme

Ramazan ayında yapılan beslenme hataları hem tırnak hem de saç sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle cilt, tırnak ve saç sağlığın için kırmızı et, kabak çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler, susam gibi gıdaları iftar sofrasından eksik etmemelisin.

Biotin desteği

Ramazanda eksikliği sık görülen vitaminlerden biri de biotin. Biotin ağırlıklı beslenmek için yumurta, ceviz, fındık gibi kuru yemişler veya kuru baklagiller tüketebilirsin.

Yaşlanma karşıtı vitaminler

Ramazan ayında antioksidan içeren vitaminler tüketmelisin. Bu vitaminler A, C ve E vitaminleridir. Kırmızı ve turuncu renkli meyve sebzeler de bol miktarda bulunur.

Detoks banyosu

İftardan sonra kendini detoks banyosu ile şımartabilirsin. Deniz tuzu, karbonat ve İngiliz tuzundan oluşan karışımı yüzünüze ovarak sürebilirsin. Böylelikle toksinlerin cildinden atılmasını sağlamış olursun.

Cilde iyi gelen çiçekler

Çiçeklerin cilt sağlığına iyi geldiğini biliyor muydun? Cilt bakım rutininde çiçeklerin gücünden yararlanarak lekesiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. İşte günlük bakım ritüeline mutlaka eklem

13661

Ramazanda sıvı kaybını önleyecek 8 öneri

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi, hava sıcaklığının artması ve uzun süre susuz kalma sonucu; vücuttan terle birlikte sodyum ve potasyum gibi bir çok mineral kayboluyor.

36334

Yağlı ciltler için 11 doğal bakım önerisi

Yağlı cilt, gün içerisinde cildindeki yoğun parlaklık nedeniyle keyfini kaçırıyor olabilir. Fresh bir cilde sahip olmak istiyorsan yağlı ciltler için bakım önerilerini deneyebilirsin.

7840

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü

Evde yapabileceğin 5 güzellik ürünü ile günlük bakımında kimyasal kullanımını azaltabilirsin.

31665