Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi

Menopoz dönemi beslenme önerileri ile vücudunun bu süreci kolay atlatmasını sağlayabilirsin.

  • 34PAYLAŞIM
  • 5625OKUMA

Yanlış beslenme alışkanlığı, menopoz döneminde kemiklerin erimesine, sakatlık ve ağrılara yol açabiliyor. Uzmanlar bu dönemde sağlıklı beslenmenin bir gereklilik olduğunu ve beslenmeye bağlı olarak; kalp hastalıkları, şişmanlık, osteoporoz, gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğin belirtiyorlar.

Menopoz döneminde 12 beslenme önerisi;

1. Bu dönemde D vitamini ağırlıklı beslenme ve gün içerisinde 15 dakika ile 30 dakika arasında güneş ışığından yararlanmak büyük önem taşıyor. Aynı zamanda vücutta kas ve sıvı kaybına neden olacak zayıflama diyetlerinden de menopoz döneminde kaçınmak gerekiyor.

2. Kalsiyumdan bakımından zengin olan besinler tüketmeye özen göstermelisin. Menopoz döneminde yetersiz kalsiyum alımı, kemik erimesinin nedenleri arasında yer alıyor.

3. Su tüketimini artırmalı, gün içerisinde minimum 2 lt su tüketmelisin.

4. Gün içerisinde tükettiğin kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını tercih edebilirsin.

5. Geçirdiğin bu hassas dönemde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için, doymuş ve trans yağlardan olabildiğince uzak durmalısın.

6. Şeker ve tuz tüketimini olabildiğince azaltmalısın. Menopoz döneminde günlük tuz tüketimin 5 gramdan daha az olmalı.

7. İyi bir magnezyum kaynağı olan sebze-meyve tüketimini alışkanlık haline getirmelisin. Menopoz döneminde günlük 400 gramın üzerinde meyve-sebze tüketmeye özen göstermelisin.

8. Alkol ve sigaradan uzak durmalısın.

9. Yanlış yağ tercihi, menopoz döneminde olası meme kanseri riskini de artırıyor. Bu sebepten dolayı, özellikle yemek ve salatalarda bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmalısın.

10. Balık tüketimini artırmalı, yemekleri ise haşlama, ızgara, fırında gibi daha sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirmelisin.

11. Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemelisin.

12. İdeal ağırlığını korumalı ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmelisin.

Göz sağlığını korumanın 4 yolu

Göz sağlığını korumanın en kolay yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Araştırmalar,sağlıklı beslenmenin gözleri birçok hastalığa karşı koruduğunu ve bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlattığını beli

37982

Bağırsakları temizleyen yiyecekler

Sağlıklı bir vücut için bağırsak sisteminin düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

4988

Depresyonu tetikleyen 5 yiyecek

Depresyon tedavisinde belirli gıdalardan kaçınmak ve daha önce kullanılmayan besinleri diyete eklemek, hastaların rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun kendisini onarma kapasitesini artır

4785

Sağlıklı 5 ara öğün

Sağlıklı bir beslenme programının ilk ana kuralı ara öğünlerin dengelenmesi...

6174